پوکی فرش

پوکی فرش یکی از عیوب رایج فرش دستباف است که براساس اشتباهات بافنده و یا تقلب وی انجام می‌شود. شناخت آسیب‌ها و عیوب فرش و یا به نوعی ارزیابی فرش، یکی از اصولی است که بهتر است خریداران فرش از اصول آن مطلع باشند و یا حین خرید فرش از افراد آگاه و مطلع کمک بگیرند. یکی دیگر از آسیب‌های فرش دستباف، پوکی فرش است که در زمره آسیب‌های رایج فرش به شمار می‌آید. شناخت پوکی فرش به آسانی قابل تشخیص است.

پوکی فرش

در برخی از فرش‌ها، چناچه دستی بر روی سطح فرش کشیده شود، انگشتان به راحتی داخل پرز گره فرو رفته و سپس انگشتان به راحتی با چله فرش برخورد کرده و تارها و حتی پودهای فرش به راحتی قابل احساس می‌باشد. در صورت بروز این حالت گفته می‌شود فرش معیوب بوده و دارای آسیب پوکی می‌باشد. این عیب به دلایل گوناگونی به وجود می‌آید.

ولی رایج‌ترین آن‌ها استفاده از جفتی بافی و یا همان گره جفتی در فرش است. در این حالت به علت اشتباه در نحوه گره زدن مصرف نخ پشمی در پرز قالی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. علاوه بر این معیار مقدار تراکم گره‌ها کاهش یافته و در نتیجه فضای بین نخ‌های سطحی فرش به شدت کاهش می‌یابد. این عمل باعث می‌شود تا در نهایت فرش سبُک و در اصطلاح پوک باشد. با توجه به موارد ذکر شده، سبکی بیش از حد و تو خالی بودن فرش، نشانه نوعی عیب در بافت فرش است که با نام پوک شدن فرش شناخته می‌شود. دلیل سبکی بیش از حد فرش، کاهش مصرف نخ پشمی و یا ابریشمی است که به عنوان پرز فرش دستباف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پوکی فرش نیاز به مرمت و ترمیم دارد.

یکی از خدمات مجموعه رفوگران، ترمیم و مرمت فرش دستباف است

سرعت بافت، اتمام بافت یک تخته قالی و امکان دریافت سفارش‌های متعدد در طول زمان کوتاه از مهم‌ترین دلایلی است که بافندگان را به استفاده گره جفتی، بی‌گره بافی و یا انواع گره‌های تقلبی ترغیب می‌کند. از سوی دیگر برخی از بافندگان خانگی که خود به صورت شخصی و با هزینه خود اقدام به تولید قالی می‌کنند، با هدف کاهش میزان مواد اولیه مصرفی و در نتیجه کاهش هزینه‌های تولید قالی، از این نوع گره استفاده می‌کنند که خود تقلب بوده و در نتیجه این تقلب هزینه فرش فرش به شدت کاهش می‌یابد. زیرا که کارشناسان خبره، دلالان و خریداران حرفه‌ای فرش به راحتی قادر به تشخیص این عیب بوده و در صورت مشاهده این عیب، قالی را به بهای اندکی خریداری می‌کنند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید