در مقاله‌ای با عنوان رنگ‌گذاری فرش، شیوه و چگونگی انجام رنگ‌گذاری تشریح شد. اما برای رنگ‌گذاری فرش نیاز است علاوه بر تخصص و تجربه، از چندین ابزار تخصصی و نیمه تخصصی استفاده شود تا این عمل با بیش‌ترین کیفیت انجام شود.

رنگ‌های جوهری و یا آنیلینی

منظور از این رنگ‌ها، رنگ شیمیایی است. عموماً رفوگران فرش از رنگ‌های جوهری با کیفیت و با ثبات استفاده می‌کنند. از این رنگ‍ها برای تطبیق و یکسان‌سازی رنگ در قسمت‌های مرمت شده با قسمت‌های دیگر استفاده می‌شود. از این رنگ‌ها برای هماهنگ سازی رنگ پرز فرش، شیرازه و یا پشت فرش استفاده می‌شود.

مداد رنگی و یا شمعی

در مواردی برای چرک کردن و هماهنگ شدن تار و پود فرش، قسمت‌های مرمت شده با سایر قسمت‌های قالی از مداد شمعی و یا رنگی استفاده می‌شود. اما در مواردی دیگر از ترکیب پرمنگنات پتاسیم و پوست گردو برای یکسان سازی رنگ‌ها در تمامی نقاط استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد استفاده از پرمنگنات و پوست گردو، ثبات بهتر و بیش‌تری در مقایسه با مواد دیگری از جمله مداد رنگی دارد.

در مجموعه رفوگران، مرمت قالی فرش زیر نظر برترین رفوگران ایران انجام می‌شود.

چوب قلم

منظور از این وسیله، چوبی باریک است که نوک آن را تیز کرده و در مواقع نیاز به نقطه و یا نقاطی از فرش زده می‌شود تا رنگ به سطح و یا پشت فرش منتقل شود. به این عمل رفوگران و اهل فن، نیش قلم می‌گویند.

قلم مو

قلم موهای کاربردی در لکه برداری باید قابلیت انعطاف پایینی داشته باشد. بدین دلیل استفاده از قلم موهای معمولی برای رنگ‌گذاری فرش مناسب نبوده و باید از قلم موی تخصصی اینکار استفاده شود. به طور معمول مرمت‌‎گران و رفوگران فرش قلم موهای کاربردی‌شان را خود می‌سازند. برای اینکار الیاف‌های زبر و بلند را از قلم‌موهای بلند خارج کرده و پس از دسته‌بندی آن‌ها از یک سو به مو چسب زده و آن را مورد استفاده قرار می‌دهند.

فرچه مویی زبر

در مواردی مرمت‌گران برای از بین بردن جلای و درخشندگی قسمت تازه مرمت شده، از فرچه مویی زبر استفاده می‌کنند. به طور معمول قسمت‌های ترمیمی به سبب استفاده از رنگ جدید دارای درخشندگی و جلایی است که قابل تمایز و تشخیص است. کشیدن فرچه مویی زبر بر روی فرش منجر به از بین بردن شفافیت قسمت‌های ترمیمی شده و در نتیجه باعث یکسان سازی رنگ نقاط معیوب و ترمیمی می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید