افزایش طول عمر فرش

0
481

برای افزایش طول عمر فرش بهتر است نکاتی رعایت شود تا طول عمر فرش اعم از ماشینی و دستباف افزایش یابد. این نکات، عموماً ساده بوده و برخی از خانه‌داران از رعایت آن غافل می‌شود. این موارد عبات از:

از قرار دادن اجسام لبه‌دار، سنگین و نوک تیز بر روی فرش، آن هم بدون محافظ و یا لایه واسطه خود داری شود. زیرا این اجسام قادر به ایجاد آسیب بوده و در مواردی باعث خوابیدگی پرز فرش می‌شود. همچنین هنگام انتقال، نباید این گونه اجسام بر روی فرش کشیده شود.

از گذاردن گلدان طبیعی، بدون محافظ در کنار و یا روی فرش باید خودداری شود. زیرا آب‌دهی این گلدان‌ها باعث پوسیدگی تدریجی فرش می‌شود.

در صورتی که در نقاطی از فرش تردد بیش‌تر باشد، باید پس از مدتی فرش به طور کامل چرخانده شود تا تمامی فرش به طور یکسان در معرض رفت و آمد قرار گیرد.

برای یکنواخت ماندن تمامی فرش، بهتر است این کالا هر چند ماه یکبار سر و ته شود.

بهتر است هر هفته دو بار فرش با استفاده از جارو برقی، جارو زده شود. این کار بهتر است با جاروی پرز بلند انجام شود تا بتواند گردو غبار سطحی فرش را به طور کامل برداشت کند. همچنین بهتر است هنگام جارو زدن فرش، پنجره‌ها باز باشد تا گرد و خاک مجدداً بر روی فرش ننشیند.

بهتر است در ورودی منازل و بر روی فرش، پادری قرار گیرد. پادری تأثیر بسیاری در افزایش طول عمر فرش دارد. نیاز به توضیح است که پادری باید به طور منظم تمیز شده و جارو زده شود.

سطحی که فرش بر روی آن قرار می‌گیرد، باید صاف و کاملاً خشک باشد. همچنین سطحی که فرش بر روی آن قرار می‌گیرد نباید از جنس گچ، خاک و یا آهک باشد.

بهتر است افرادی که از ناراحتی‌های تنفسی، رنج می‌‎برند، از فرش‌های دستباف بدون پرز، همانند گلیم استفاده کنند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید