رفوی فرش – با دقت نسبی در در برخی از فرش‌ها، مشخص می‌شود که رج‌های بافته شده در یک خط مستقیم قرار ندارد و بخش از ردیف‌های فرش بالاتر و یا پایین‌تر از بخش‌های دیگر بافته شده‌اند. به این عیوب به ترتیب بالازدگی و پایین‌زدگی می‌گویند که به ترتیب با نام‌های رندی و کوبیدگی شناخته می‌شوند. در این حالت هنگامی که آخرین رج بافته شده را نگاه کنیم، برآمدگی و یا فرو رفتگی دیده می‌شود. بالازدگی و یا پایین‌زدگی باعث می‌شود تا گل‌ها و نقش‌ها یا دراز و کشیده‌تر و یا کوتاه و پهن‌تر دیده شوند. در صورت بالازدگی، در همان قسمت بالازده تعداد گره در طول از تعداد گره در عرض فرش کم‌تر می‌شود. زیرا به علت فشردگی گره‌ها در هر واحد از طول یا عرض فرش تعداد گره‌ها بیش‌تر و یا کم‌تر خواهد شد. این آسیب در فرش به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود.

تعویض بافنده از دلایل بالازدگی و یا پایین‌زدگی فرش دستباف است. با تعویض بافنده در حین بافت فرش، امکان ایجاد آسیب مذکور افزایش می‌یابد. دلیل این اتفاق تغییر نیروی بافنده در حین کوبیدن دفتین بر روی فرش و نوع گره زدن است. زیرا تغییر در کوبیدن دفه، باعث افزایش و یا کاهش خواب گره‌ها بر روی یکدیگر می‌شود.

تغییر تراکم نخ تار فرش، عاملی است که باعث ایجاد بالازدگی و یا پایین زدگی می‌شود. زیرا ایجاد این اتفاق باعث تغییر ضخامت فیزیکی رجشمار فرش در قسمت‌هایی از فرش می‌شود.

ضخامت نخ پرز قالی و یا پود: افزایش و یا کاهش ضخامت پرز و یا پود قالی، باعث ایجاد تغییرات فیزیکی فرش در هنگام بافت فرش می‌شود. این تغییر فیزیکی افزایش و یا کاهش طول فرش در قسمت‌های مختلف است. نیاز به توضیح است که مواد مصرفی نخ پرز، تار، پود ضخیم و پود نازک فرش باید بنا بر رجشمار فرش استفاده و تا حد امکان در سراسر فرش از یک نوع نخ به کار گرفته و از تعویض آن پرهیز کرد.

در صورت مشاهده این آسیب در فرش، مرمت‌گر فرش با کوبیدن نقاط بالازده و یا بالا کشی نقاط پایین زده، سعی در رفع نقاط معیوب می‌کند. اما عموماً برای رفع این آسیب، فرش باید تا نقاط مشخصی که رفوگر تشخیص می‌دهد، شکافته و باز بافته شود تا به طور کامل این عیب رفع شود.

رفوی فرش
رفوی فرش

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید