قالیشویی در سال‌های اخیر توجه بسیاری یافته است. در سال‌های اخیر فرش از نوع ماشینی و دستباف، در زمره کالاهایی قرار گرفته که به نوعی لاینفک منازل مسکونی و محیط‌های اداری به شمار می‌آید. فرش ماشینی و یا دستباف علاوه بر ایجاد زیبایی مضاعف، باعث جلوگیری از احساس سرما و یا گرمای کف بنا می‌شود. از این‌رو فرش به عنوان مفرش محیط از مزایای متعددی برخوردار است و کاربرد آن در محیط‌های گوناگون الزامی است. اما علیرغم این مزایا، کاربرد فرش در کف بنا و در اصلاح زیرپا بودن آن باعث می‌شود تا این کالا به شدت مستعد جذب آلودگی و کثافاط باشد. بدین دلیل فرش از هر جنس و هر نوعی پس از مدتی باید مورد شست‌وشو قرار گیرد که این زمان بستگی به مواد اولیه فرش و میزان آلودگی دارد. نیاز به توضیح است که هر چه مدت زمان شست‌وشوی فرش کم‌تر باشد، بهتر است.

زیرا شست‌وشوی فرش باعث از بین رفتن پرز و در نتیجه کاهش عمر فرش می‌شود. اما در هر صورت شست‌وشوی فرش امری ضروری بوده که علاوه بر رفع کثافاط، موجب افزایش زیبایی ظاهری قالی می‌شود. این امر باعث شده تا در سال‌های اخیر تعداد کثیری از افراد متخصص و در مواردی ناکارآمد، اقدام به راه‌اندازی کارگاه‌های قالیشویی در سطح ایران و تهران بکنند.

نیاز به شست‌وشوی فرش باعث شده در برخی از موارد افراد ناکارآمد کارگاه‌های قالیشویی دایر کنند.

این امر باعث شده شست‌وشوی فرش به طور ناشیانه انجام شود که نتیجه آن عدم رفع کامل آلودگی‌ها و در مواردی آسیب فیزیکی به فرش می‌باشد. لذا توصیه می‌شود صاحبان قالی نهایت دقت و احتیاط را در انتخاب قالیشویی اعمال کرده و در مواردی از سابقه استادکاران و یا فرد مسئول آنجا اطلاع یابند. زیرا که بی‌شک تجربه و سابقه طولانی مدت نقش حائز اهمیتی در شست‌وشوی قالی ایفا می‌کند. در این میان کارگاه قالیشویی رفوگران با برخورداری بیش از پنج دهه سابقه مفید در این زمینه به طور قطع یکی از برترین مجموعه‌های قالیشویی این زمینه است. زیرا که این مجموعه با بکارگیری افراد با تجربه، سعی در بیش‌ترین راندمان قالی و در عین حال کم‌ترین آسیب می‌باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید