تبلیغات نقش حائز اهمیت در تجارت دارد. به طوری که تبلیغات ماندگاری یک برند در بازار رقابت به شمار می‌آید. دلیل این اهمیت را می‌توان چنین بیان کرد که تبلیغات نقش حیاتی در بقای یک شرکت دارد. چنان که اگر شرکتی از ارائه تبلیغ محصولات خویش غافل شود، رقبای وی به اطلاع رسانی کالای خویش در فضای عمومی می‌پردازند. بدین ترتیب افزون بر جذب مشتریان تازه وارد به بازار محصول، مخاطبان بنگاه‌های رقیب را جذب تولیدات خویش می‌کنند. بدین سبب اطلاع رسانی و تبلیغات را می‌توان عامل ماندگاری بنگاه‌ها و شرکت‌های تولیدی دانست.

در این میان، تجارت فرش دستباف از قاعده فوق مستثنی نبوده و تبلیغات برای این کالای ملی از ملزومات ماندگاری آن در بازارهای داخلی و جهانی به شمار می‌آید. تبلیغات شرکت‌های عرضه کننده فرش دستباف انواع و اقسام گوناگونی دارد که از رایج‌ترین آن‌ها در سال‌های اخیر تبلیغات الکترونیک و بهره‌گیری از فضای مجازی در وب سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و ایمیل‌ها می‌باشد. تبلیغات فرش دستباف در فضای مجازی بنا بر محیط دارای قواعد و چارچوب ویژه‌ای است که در انجام تبلیغات فرش دستباف باید مورد توجه قرار گیرد. زیرا همان طور که فضای مجازی می‌تواند به رونق هر چه بیش‌تر تجارت کمک می‌کند، استفاده نابجا از آن، نتیجه‌ای معکوس به همراه داشته و ممکن است موجب زیان اقتصادی شود. بدین سبب نیاز است تا پیش از انجام اطلاع رسانی در فضای مجازی قواعد اصلی برای افزایش بازده تبلیغات فرا گرفته و بدین سبب در این نوشتار، قواعد و بایسته‌های تبلیغات از طریق وب سایت‌ها و ایمیل برای ارتقای جایگاه کیفی و افزایش آمار عرضه فرش دستباف مرور می‌شود.

از نکاتی که در طراحی سایت‌های تبلیغاتی باید بدان توجه کرد ماندگاری نشان تجاری، محصولات و انواع فرش‌های قابل عرضه در ذهن مخاطب و بازدید کنندگان سایت است. از آنجایی که امروزه آمار سایت‌های تبلیغاتی و عرضه کننده فرش دستباف افزایش یافته و فراموشی توسط انسان به طور طبیعی اتفاق می‌افتد، باید اقداماتی انجام داد که موجب ماندگاری طولانی مدت در ذهن مخاطب شود. زیرا ماندگاری در عرصه تجارت به گونه‌ای است که حین انتخاب کالایی همانند فرش دستباف توسط متقاضی، ناخودآگاه نام و نشان تجاری عرضه کننده در ذهن تداعی شده و در صورت مثبت بودن خاطره، موجب خرید از یک برند مخصوص در مقایسه با محصولات سایر شرکت‌ها می‌شود. برای این کار اقدامات زیر را قابل اجرا است.

کاهش نقصان پایداری: برای این کار می‌توان از شیوه‌های برجسته نمایی همانند کاربرد شعار تبلیغاتی و تعریفی عمومی از فرش دستباف ارائه کرد. بدین صورت می‌توان بر مدت ماندگاری آن بر حافظه مشتری افزود. بدین منظور با تکیه بر مزایای فرش دستباف، می‌توان از شعارها و حتی تصاویری بهره برد که پیوسته ذهن مخاطب را به سوی نام و نشان تجاری مشخصی رهنمون کند. برای استفاده از این ترفند می‌توان از شعارهایی همانند همیشه سلامت با فرش دستباف …، نمود بهشت ایرانی بر فرش دستباف … و فرش همیشه ماندگار … (که در انتهای هر شعار نام شرکت تولید کننده قرار می‌گیرد) و ترویج آن در فضای مجازی بر ماندگاری نام تجاری شرکت در ذهن مخاطب افزود.

انتخاب نام و نشان تجاری: استفاده از اغراق جزیی در انتخاب نام و نشان شرکت عرضه کننده فرش دستباف، ماندگاری در ذهن مخاطب تا میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. بدین معنا که برای ترویج شرکت عرضه کننده فرش دستباف در فضای مجازی، می‌توان گام از یک نام ساده فرا نهاده و از نام‌هایی که در نقاط فرامرزی شناخته و دارای معانی اغراق آمیزند، استفاده کرد. همچنین در ازای کاربرد نقش‌های ساده، با استفاده از آرایه‌های موجود در فرش دستباف، به همراه خلاقیت، نشان تجاری طراحی و در فضای عمومی منتشر کرد که به دلیل منحصر به فرد بودن، باعث افزایش ماندگاری شود.

استفاده از صفات ویژه برای محصولات: کاربرد صفات ویژه در شکل ظاهری، نام و نشان تجاری شرکت عرضه کننده و انتشار آن در فضای مجازی و دید مخاطبان از ترفندهای رایج در افزایش ماندگاری در ذهن مخاطب است. استفاده از واژه‌هایی همانند فرش خاطره، فرش بهشت، فرش هر ایرانی و کلماتی که در خاطره جمعی جای دارد، ماندگاری یک نشان تجاری در ذهن مخاطبان را افزایش می‌دهد.

مجموع موارد فوق موجب افزایش ماندگاری یک شرکت، نام و نشان تجاری آن در ذهن مخاطبان و خریداران فرش دستباف می‌شود. انجام این شیوه در تجارت، باعث می‌شود تا متقاضیان این کالا، میان محصولات متنوع و گسترده، کالایی را انتخاب و خریداری کنند که پیش‌تر نام آن را شنیده و پیش فرضی از کیفیت بالای این محصول در ذهن خود دارند. بنابراین ماندگاری در تجارت با واژگانی نظیر افزایش اعتبار شرکت و آمار فروش همراه است. اما در عرصه تجارت الکترونیک افزون بر تلاش بر ماندگاری در ذهن مخاطب، تبلیغات الکترونیک به صورت واضح باید انجام گیرد. تبلیغات در فضای مجازی، نیاز به کاربرد ترفندها و استراتژی‌های ویژه‌ای دارد تا بتوان به کمک آن آمار بازدید از سایت و فروش کالا را تا مقدار قابل توجهی افزایش داد.

تبلیغات فرش را باید چه در عرصه بافت و فروش و چه در عرصه عملیات تکمیلی جدی گرفت.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید