فرش دستباف، مشتقات و دستبافته‌هایی از این قبیل انواع و اقسام مختلفی داشته و هر یک به اشکال و روش‌های گوناگونی بافته می‌شوند. بدین جهت بافت هر یک از پیچیدگی‌ها و قلق‌های منحصر به فردی برخوردار می‌باشد. در بافت با کیفیت و موفق دستبافته‌هایی از این قبیل، بافنده نقشی اساسی و حائز اهمیت را ایفا کرده و به نوعی نبض حیاتی دستبافته‌هایی از قبیل گلیم، گبه و فرش را برعهده دارد.

ترمیم بافت زمانی انجام می‎‌شود که آسیب قالی در اثر اشتباه در بافت ایجاد شده

لذا بافنده در بافت و تولید فرش باید نهایت دقت را به خرج دهد تا بتواند در نهایت فرشی با کیفیت و با ظاهری زیبا تولید کند. اما در بسیاری از موارد که تعداد آن‌ها کم هم نمی‌باشد بافنده به دلایل گوناگونی همانند مشکلات شخصی، عدم دقت، عدم بروز دقت کافی، فرشی را بافته و در نهایت تولید می‌کند که از همان ابتدا معیوب بوده و دارای آسیب‌هایی می‌باشد که گاه توسط عام و اکثرا توسط خاص قابل شناسانیی می‌باشد.

از جمله این عیوب، عیوبی است که منجر به بروز ظاهری نازیبا بر روی فرش و یا عدم فرم استاندارد می‌شود. عمومی‌ترین این آسیب‌ها عبارت از لول شدگی، شکستگی، لوچه شدن، جای‌گیری اشتباه گل‌ها بر روی فرش، ترنج دار شدن و در رفتگی شیرازه می‌باشد. در صورت بروز هر یک از آسیب‌های مذکور و امثالهم که در اثر خطای بافنده بروز یافته است، فرش باید بررسی شده و در نهایت مورد عملیات ترمیمی قرار گیرد.

در مجموعه رفوگری تخصصی رفوگران، متخصصان و اهالی فن در وهله نخست فرش را از نظر فیزیکی بررسی می‌کنند تا دلایل ایجاد آسیب را تشخیص دهند. در گام دوم رفوگران اقدام به شکافتن نقطه معیوب و یا نقطه‌ای که باعث بروز آسیب شده می‌کنند. در صورتی که آسیب با باز کردن گره‌ها و بازبافی مجدد برطرف شود، اساتید رفوگران به این امر بسنده کرده و با انجام این اقدام عملیات مرمت فرش به اتمام می‌رسد.

اما در صورت نیاز تار و پود فرش تا محل مورد نظر شکافته شده و رفوگر با استفاده از شیوه‌هایی همانند غربیله و تونه‌کشی، اقدام به ترمیم فرش و عملیات مرمت می‌کنند. مجموعه اقداماتی که منجر به بازبافی فرش می‌شود با نام عملیات ترمیم بافت شناخته می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید