به طور کلی فرش دستباف از مواد اولیه‌ای همانند پشم، ابریشم، پنبه و کرک تشکیل شده است. وجود موادی همانند پروتئین (پشم) و فیبرویین در نخ‌هایی همانند پشم و ابریشم باعث شده تا به عنوان مواد غذایی برای حشرات ریزی همانند بید و یا سوسک‌های پروتئین‌ خوار تبدیل شود.

تغذیه حشراتی و موجوداتی همانند بید باعث می‌شود تا فرش بسته به تغذیه این موجودات از گره، از سطح و یا پشت فرش مورد پوسیدگی قرار گرفته و گره فرش از بین می‌رود. در نتیجه بروز این حالت سطح فرش دچار کچلی رفته و جای گره فرش خالی می‌شود، به طوری که تار و پود فرش به راحتی از پشت و یا رخ فرش قابل مشاهده است.

عموماً فرش دستباف به دلایل عدم نگهداری صحیح، دچار بیدخوردگی می‌شود. از جمله عواملی که زمینه ایجاد بیدخوردگی را فراهم می‌کند وجود فرش در فضای مرطوب، نمور، تاریک و دمای پایین است. مجموع این شرایط باعث می‌شود تا شرایط برای تولید و رشد بید فراهم شده که برای نمو از نخ‌های گره تغذیه کرده و باعث پوسیدگی تدریجی آن می‌شود.

پیش از انجام هر کاری، فرش بید خورده خود را به متخصصان ما در مجموعه رفوگران بسپارید.

با ایجاد شرایط صحیح و خشک می‌توان از بروز آسیب بیدزدگی جلوگیری کرده و سلامت قالی را در برابر رشد بید تضمین کرد. اما در صورت بیدزدگی قالی باید فوراً اقدامات پیشگیرانه انجام شده تا از پیشروی فعالیت و تغذیه بید جلوگیری کرده و زمینه را برای از بین بردن آن‌ها آغاز کرد. برای از بین بردن بید می‌توان روش‌های خانگی را در مورد فرش دستباف اعمال کرد. اما بهترین راه، آن است که فرش را به مجموعه‌های ترمیم فرش و یا رفوگر بسپارند تا مرمت‌گر در وهله نخست اقدامات پیشگیرانه را انجام دهد تا بیدها را از بین برده و مانع تکثیر و پیشروی آنان شود.

سپس در وهله دوم اقدام به ترمیم نقاط آسیب دیده فرش کرده و مراکز بیدخورده را مرمت کرده و همانند حالت اولیه و پیش از آسیب کند. ترمیم بیدخوردگی و از بین بردن بید موجود در فرش از خدماتی است که توسط مجموعه تخصصی رفوگران انجام می‌‎شود. در صورتی که فرشتان دچار بید شده، با ما تماس گرفته و فرشتان را به تخصصی‌ترین مرکز مرمت و رفوی فرش دستباف بسپارید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید