انسان از ابتدای خلقت برای زمینی که بر روی آن جلوس داشته، بستری از مو و پشم حیوانات فراهم می‌کرده و بدین طریق جایگاه و نشیمن‌گاه خود را از حالتی سفت و سخت به مأمنی نرم و آسوده تبدیل می‌کرده است.

برای ترمیم سوختگی، فرش خود را به بزرگ‌ترین رفوگری تهران، مجموعه رفوگران بسپارید

این قضیه تا زمان حال نیز صادق است، بدین ترتیب در عصر حاضر، توسعه فرهنگ آپارتمان نشینی، نتوانسته خللی در ایجاد بستری آسوده پیش آورد. از این‌رو است که در عصر حاضر انواع و اقسام فرش از هر شکل و نوعی در زمره فرش ماشینی، دستبافت، دستبافته‌های بدون پرز (نظیر گلیم) و کفپوش‌های پرز گوشتی (گبه) و بافته‌های مدرن (پچ ورک) جای داشته باشد، کاربرد کثیری در خانه‌های مسکونی و یا اداری افراد دارند.

از انجایی که عموماً فرش‌های مذکور بر روی زمین قرار دارند و از سویی دیگر بر روی آن‌ها تردد بسیار و یا نشست و برخواست‌های کثیری انجام می‌شود، این کفپوش‌ها به شدت آسیب‌پذیر بوده و به صورت ناخودآگاه و ناخواسته پس از مدتی دچار آسیب و عیوب گوناگونی می‌شود.

آسیب‌هایی که ممکن است سطحی و ظاهری بود (همانند لکه) و در نهایت با چندین عملیات ساده برطرف شود. همچنین ممکن است آسیب عمقی و وسیع بوده و نیاز به ترمیم اصولی داشته و حتی نیاز باشد بخشی از فرش را از فرش جدا کرده و اقدام به بازبافی کرد. یکی از آسیب‌ها که عمدتاً بر روی عموم فرش‌ها بوجود می‎‌آید و قابل مشاهده است، سوختگی فرش است.

ترمیم سوختگی، یکی از هزاران خدمات رفوگران است.

سوختگی عموماً به دلیل سهل‎‌انگاری در نگهداری فرش و ریختن تکه‌های ذغال، نزدیکی آتش به فرش، قرار دادن اجسام داغ بر روی فرش و مسائلی از این قبیل بوجود می‌آید. سوختگی فرش بنابر وسعت و شدت سوختگی به دو شیوه کلی انجام می‌شود. در صورتی که سوختگی عمقی و سوختگی منجر به از بین رفتن کامل پرز فرش و در نتیجه سوختگی شده باشد، استادان مجموعه رفوگران اقدام به حذف این ناحیه کرده و با بافت تار و پوددهی مجدد اقدام به بافت قالی می‌کنند.

اما در صورتی که سوختگی فرش سطحی و فقط روی پرز قالی باشد، رفوگر مجموعه رفوگران با استفاده از مواد تخصصی اقدام به برطرف کردن سوختگی کرده و سپس برای یکنواختن شدن ظاهر تمام نقاط قالی آن را در قالیشویی مجموعه رفوگران مورد شستشو قرار می‌دهند

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید