ترمیم شیرازه فرش

0
700

یکی از هزاران خدمات مجموعه رفوگران ترمیم شیرازه فرش است. به طور کلی فرش دستباف از در هم آمیختن تار، پود و گره با همت هنرمندانۀ طراح و قالیباف تولید می‌شود و در نهایت به کالایی ارزشمند و گرانبها تبدیل می‌شود. فرش دستباف، علاوه بر سه عنصر مذکور دارای دو بخش به نام شیرازه و ریشه است.

در صورت ایجاد هر گونه آسیب به شیرازۀ فرش باید آن را به رفوگر متخصص سپرد.

این دو قسمت وظیفه نگهداری گره‌ها در جای خود و نپاشیدن فرش از یکدیگر را دارد. قسمت شیرازه نه تنها در فرش دستباف بلکه در فرش ماشینی، گلیم، گبه و بسیاری از دستبافته‌های نساجی نیز وجود دارد و در تمامی آن‌ها از وظیفۀ مشترکی برخوردار است. شیرازۀ فرش در قسمت طرفین قرار دارد و افزون بر وظیفۀ محافظتی زیبایی فرش را به همراه دارد و عمدتاً با رنگ‌های مختلف و متناسب با زمینه فرش بافته می‌شود. شیرازه در بافت فرش به دو صورت متصل و منفصل تولید و در کنار فرش قرار می‌گیرد.

ترمیم شیرازه

یکی از این شیوه‌ها متصل است که عموماً شیرازه پس از به پایان رسیدن هر رج به دور سه تا پنج تار پیچیده می‌شود. نوع دیگر شیرازه، موسوم به منفصل است. این نوع شیرازه در برخی از مناطق رواج دارد و پس از اتمام کامل بافت فرش به صورت جداگانه بافته و سپس به فرش متصل می‌شود. از آنجایی که شیرازه در دو طرف فرش و در طرفین قرار دارد، احتمال آسیب دیدگی و همچنین فرسایش آن بسیاری است. به همین دلیل در موارد بسیاری مشاهده می‌شود که فرش سالم است در صورتی که شیرازه دچار سایش، پارگی، سوختگی و یا در رفتگی شده است.

مجموعه رفوگران یکی از مراکز تخصصی مرمت و رفوی انواع فرش در تهران

در صورت بروز هر یک از آسیب‌های مذکور به فرش نیاز است تا این وسیلۀ خانه به رفوگر سپرده شود تا شیرازه ترمیم شود. زیرا هر گونه سهل‌انگاری در سپردن فرش به رفوگر باعث از بین رفتن فرش، آسیب دیدن آن، فروپاشی گره‌ها از همدیگر و باز شدن تار و پود فرش از یکدیگر می‌شود. یکی از بهترین مراکز ترمیم شیرازه فرش که زیر نظر جمعی از متخصصان عرصۀ رفوگری راه‌اندازی شده و مدیریت می‌شود، مجموعه رفوگران است. این مجموعه آماده ارائه بهترین و برترین خدمات می‌باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید