بنابر اصول و قاعده بافت فرش، پس از اتمام بافت هر ردیف که به آن رج نیز گفته می‌شود باید دو پود نازک و ضخیم مورد استفاده و کاربرد قرار گیرد تا علاوه بر آن که رج‌ها از یکدیگر فاصله گیرند، فرش به اصطلاح بالا آمده و فرش در ابعاد استاندارد به پایان رسد. اما افزون بر تار و پود نیاز است تا به ازای اتمام هر رج، شیرازه‌ای در دو سوی فرش بافته شود تا در اصطلاح تار و پود فرش از میان نرفته و گره‌ها از هم‌دیگر فاصله نگیرند.

شیرازه به موازات قالی و پس از اتمام هر رج در کناره‌های فرش بافته می‌شود تا تارها و یا همان چله فرش را رها کرده و مانع گسیختگی و وارفتگی گره‌های فرش و دو پود فرش شود. اما افزون بر این وظیفه، به دلیل آن که فرش در دو سوی مذکور و در سطح این کفپوش ایرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در ظاهر فرش نقش بسزایی دارد.

از این‌رو مشاهده می‌شود که بسیاری از بافندگان و تولیدکنندگان فرش در بافت قالی، نهایت دقت را به خرج داده تا به شکلی شکیل بافته شده و باعث افزایش زیبایی ظاهری قالی و انواع فرش شود. عموماً شیرازه بنابر محل بافت که به دو گروه فارسی و ترکی قابل تقسیم است به صورت متصل (همزمان با بافت فرش انجام می‌شود) و منفصل (پس از اتمام کامل فرش، دوخته و سپس توسط مرمت‌گر به فرش نصب می‌شود) بافته می‌شود.

ترمیم شیرازه فرش باید هرچه سریع‌تر انجام شود تا از افزایش میزان آسیب جلوگیری شود.

عمده‌ترین شیوه‌های شیرازه‌دوزی متصل که در فرش دستباف ایرانی مورد استفاده است، شیرازه حصیری، شیرازه متضاد (شیرازه دورنگ)، شیرازه متخصاصم و شیرازه متقاطع است. اما شیوه دیگر که شیرازه منفصل است که در مناطق ترک نشین همانند آذربایجان و زنجان رواج دارد. اما شیرازه فرش به دلیل آن که در دو سوی جانبی بسیار حساس بوده و در مقابل عواملی همانند سوختگی، پارگی و فرسایش بسیار آسیب‌پذیر است. در صورت هر یک از آسیب‌های مذکور، شیرازه باید فوراً ترمیم شود، زیرا که سلامت فرش را به طور جدی تهدید کرده و به خطر می‌اندازد. زیرا عدم وجود شیرازه باعث ریختن گره‌ها شده که صدمات جبران ناپذیری بر روی فرش خواهد داشت. از این‌رو بهتر است هر چه سریع‌تر چنین فرشی به رفوگر سپرده شود تا ترمیم شود. یکی از مزایای مجموعه رفوگران، وجود مرمت‌گران خبره‌ای است که به بهترین نحو قادرند ترمیم شیرازه فرش را انجام دهند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید