یکی از وظایف ارزیابان و رفوگران فرش دستباف، شناسایی صحیح و دقیق گره فرش دستباف می‌باشد. زیرا از این طریق می‌توان فرش را ارزش‌گذاری کرد و یا آن را به درستی و همانند بافت اولیه فرش مرمت کرد. این ویژگی تشریح انواع گره‌های مورد استفاده در قالی‌هایی است که گره آن‌ها به وسیله انگشت و یا قلاب ایجاد شده و تعیین روشهایی برای تشخیص آنهاست؛

تشخیص انواع گره در قالی، در قیمت گذاری نیز حائز اهمیت است.

روش مشاهده گره

قالی را به صورت کاملاً صاف و مسطح بر روی زمین پهن کرده و سپس دو ردیف پرز را از هم دور کرده و به انتهای گره توجه می‌کنیم. در صورت امکان یک پرز را از قالی بیرون کشیده و از روی حالت پیچش گره و تعداد تاری که هر گره رو آن قرار گرفته است نوع گره را تعیین می‌نماییم.

در قالی‌های دستباف به طورکلی استفاده از (کمانه شیب یا بی‌گره بافی) ممنوع است و گره‌های جفتی نیز در مواردی استثنایی در قالی‌های ۵۰ گره به بالا و تزئینی مجاز است. در قالی بی‌گره نخ پرز بدون تاب دور تار پیچیده می‌شود که به راحتی از قالی خارج می‌شـود. 

روش سنتی (زیردست) 

در این روش روی سطح خواب قالی دست کشیده می شود، اگر خواب گره ها به سمت چپ باشد. گره آن نامتقارن و اگر خواب قالی به سمت راست باشد گره آن متقارن است، و دلیل آن به نوع برداشتن چله در هنگام بافت برمی گردد.

چراکه در گره زنی متقارن ابتدا چله زیر را با قلاب گرفته و خامه به دور آن پیچیده سپس به دور چله رو می پیچد و در این حالت گرایش گره ها به سمت راست است ولی در گره نامتقارن به دلیل اینکه گره زنی توسط دست انجام می شود و خامه با چاقو بریده می شود، در ابتدا چله رو برداشته شده و خامه فقط به دور چله رو پیچیده می شود گرایش گره ها به سمت چپ است.

افزون بر نوع گره نیاز است تا پود فرش به طور کامل شناخته شود. زیرا که پود تأثیر بسیاری در نوع گره دارد. دو نوع پود در فرش وجود دارد. پود نازک: پودی که یکی در میان از بین تارها (چله‌ها) عبور کرده و ردیف های چله را مرتب می کند همینطور باعث استحکام و نگهداری گره‌ها می‌شود. پود ضخیم (کلفت): پودی که از بین تارها (چله‌) عبور کرده، وظیفه‌اش استحکام، ایستایی و شق نگه داشتن قالی است

.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید