خاندان افسری

0
367

افسری‌ها یکی از خاندان کاشانی به شمار می‌آید که هر یک در زمینه بافت و طراحی فرش فعالیت داشته‌اند. خانم استاد فرخ لقا افسری کاشانی، همسر آقا میرزا، بافندگی را از نوجوانی آموخت. ایشان به سبب خویشاوندی و وجود طراحانی همچون اقا سید رضا خان صانعی، تابلوهای گوناگونی بافت که همگی ارزنده بوده و برخی از آن‌ها هم‌اکنون نزد مجموعه‌داران نگهداری می‌شود. خانم فرخ لقا افسری کاشانی، با آموزه‌ها و فرهیختگی خود، مشوق سه فرزند خود و نصرالله خان نقاش زاده شد تا طراحی قالی را به صورت حرفه‌ای فراگیرند. سه فرزند ایشان به ترتیب سید محمد افسری، سید نظام‌الدین افسری و سید امیر حسین افسری بودند که هر یک طراحی برجسته به شمار می‌آمدند، آثاری بدیع در حوزه فرش معاصر کاشان خلق کرده‌اند.

استاد سید محمد افسری با شاگردی اساتیدی همانند نصرالله‌خان نقاش زاده، میر مصور و میرزا آقا امامی به شیوه‌های طراحی فرش با موضوعات مناظر، چهره، شکارگاه، لچک و ترنج، شاخه شکسته، شاخه شکسته با گل شاه عباسی، نقوش برگ مو، انواع طرح‌های سراسری، گل شاه عباسی با بند اسلیمی و نقشه با بند دهنه اژدر پرداخت و به صاحب سبک در این زمینه تبدیل شد. ایشان در تربیت و تشویق برادران و شاگردان خود نقش ویژه‌ای داشت.

خاندان افسری- رفوگران

استاد سید نظام‌الدین افسری نیز در سبک منظره، چهره و نقوش سنتی کاشان اثری ماندگار از خود برجای گذارد. این استاد که هم‌اکنون در دوران بازنشستگی به سر می‌برد نقش حائز اهمیتی در طراحان معاصر داشته است و بسیاری از طراحان و نقاشان از شیوه وی الهام گرفته‌اند.

نام تجاری و هنری خاندان افسریِ کاشان بخشی از تابلوفرش بافی دو بعدی و قالیچه‌های نفیس سفارشی کاشان را در انحصار دارد و نامی معتبر در جهان به شمار می‌اید. دلیل ظهور این برند تجاری، طراحی ویژه و منحصر به فرد، تلاش و خلاقیت خاندان افسری و در پی آن تقاضای غربی‌ها می‌باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید