مهم ترین خواص عملکردی فرش دستباف را می­توان به ۴ گروه حفظ ظاهر فرش، فاکتورهای راحتی، دوام و خواص فشاری است. به موارد فوق، خواص فیزیکی دیگری مانند مشخصات جذب صوت به ویژه صدای سقوط پا، خواص حرارتی مناسب (دمای مناسب)، سختی خمشی مناسب در برابر چروک یا مچاله شدن، زیر دست و ثبات ابعادی در شرایط محیطی مختلف و حتی خواص الکترواستاتیکی نیز می­توان اضافه نمود.

راحتی قدم ­زدن بر روی فرش

واکنش­های مکانیکی فرش­ها در برابر فعالیتهای بشر مانند ایستادن و قدم­زدن بر روی آن، مخصوصاً هنگامی­که نیروی فشاری با زمان تغییر می­کند در ارتباط با خواص می­باشد. راحتی در ارتباط با قدم­زدن و ایستادن با آسودگی و استواری بالا با حداقل­کردن شوک ضربه یا تماس پا با کف و کاهش پتانسیل سقوط و لغزش انسان می­باشد.

خوابیدگی پرز فرش بعد از بار فشاری و عدم عملکرد مکانیکی مطلوب خواص فشاری پرزها در قدم­زدن باعث کاهش راحتی بشر در طول فعالیت بر روی فرش مانند ایستادن و راه رفتن می­گردد. درک میزان این کاهش راحتی دارای اهمیت زیادی است زیرا که گزارشاتی از مشکلات فیزیکی ناشی از ایستادن طولانی و لغزش و سقوط بر روی کفپوش­های نامناسب مخصوصاً برای افراد مسن ارائه شده است. راحتی هنگامی­که شخص بر روی فرش­های مختلف قدم می­زند وابستگی زیادی به تأثیرات لایه زیرین فرش در کاهش شوک ناگهانی به بدن هنگامی­که پا با فرش برخورد می­کند و حداقل کردن پتانسیل زمین خوردن، دارد. درجه راحتی قدم­زدن ارائه شده توسط یک فرش به جز عملکرد خواص فشاری به عوامل متعدد دیگری مانند نقش لایه زیرین، ضریب به اندازه کافی بالای اصطکاک لغزشی برای جلوگیری از سرخوردن و پایداری جانبی فرش در مکان بستگی دارد.

دوام بلند مدت فرش:

معمولاً فرش­ها سالها و حتی چندین دهه دارای طول عمر فرسایشی می­باشند و این اندازه­گیری آزمایشگاهی آن­را مشکل و نیاز به زمان طولانی دارد. دوام فرش بر اساس تعداد دور سایش یا فرسایش لازم تا حذف کامل لایه پرزها و رسیدن به لایه زیرین فرش تعریف می­گردد. دو شاخص موثر در پیش­بینی طول عمر یا دوام فرش، نرخ افت ضخامت و تراکم وزنی پرز می­باشد.

خواص فشاری فرش:

فرش­ها در حین استفاده معمولاً درمعرض دو نوع بار استاتیکی(مانند پایه میز و صندلی) و دینامیکی (مانند راه رفتن بر روی فرش) قرار دارند و نخ­های پرز فرش در این بارگذاری فشاری ثابت یا سریع، متراکم شده که تغییرشکل آنها پیچیده بوده و هر ساق پرز بطورجداگانه تحت حالت­های مختلف تغییرشکل ناشی از فشار محوری، خمشی، پهن­شدن، کشیدگی و برش می­باشد. رفتار فشاری پرز فرش­ها در حین بارگذاری و عکس­العمل دینامیکی آنها پس از رفع بار نقش مهمی در عملکرد مکانیکی آنها دارد. نحوه واکنش مکانیکی به جز تأثیر در ظاهر فرش، از جهت ارائه شرایط راحت در طول فعالیت­های بدن انسان در قدم­زدن و ایستادن بر روی فرش و همچنین آسودگی بالا در حداقل­کردن شدت ضربه تماس پا و کاهش پتانسیل سقوط و لغزش و ادراکات تماسی یا زیردست مطلوب بر روی فرش بسیار مهم می­باشد.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید