فرش‌ دستباف ممکن است دارای معایب گوناگونی باشد. به طور کلی برخی از فرش‌ دستباف به دلایل مختلفی دچار عیوب گوناگونی می‌شود که به برخی از آن‌ها پرداخته می‌شود.

عدم اصالت طرح و رنگ

توجه به اصالت طرح و نقشه از عواملی است که در ارزیابی فرش باید مورد توجه قرار گیرد. بدین ترتیب که طرح‌های رایج در اصفهان، منحصراً در فرش اصفهان باید استفاده شود. اما متأسفانه امروزه در بسیاری از مناطق بافت کاربرد طرح منطقه دیگر مناطق رواج یافته است. به عنوان مثال طرح قالی قم در مراغه و یا طرح فرش هریس در قم مورد استفاده قرار می‌گیرد. عدم رعایت اصالت نقشه به عنوان عیبی در قالی لحاظ می‌شود.

عدم تطابق طرح با رجشمار

هر نقشه فرش بنابر رجشمار و تراکم ویژه‌ای طراحی و ترسیم می‌شود. برای استفاده از هر نقشه، باید متناسب با ظراف آن، چله کشی انجام و بافت انجام شود. عدم تطابق رجشمار نقشه با آنچه که چله کشی و بافته می‌شود، موجب بروز معایبی همانند شلوغی و یا خلوتی فرش، شکسته شدن نقوش و عدم قرینگی می‌شود.

عدم کاربرد و توزیع مناسب رنگ‌ها

از مواردی که طراح و یا نقاش باید بدان توجه کند، توزیع صحیح، رعایت همنشینی و کاربرد رنگ‌های اصیل منطقه است. به عنوان مثال در منطقه‌ای همانند نایین کاربرد رنگ خاکی و کرم از شاخصه‌های قالی این منطقه به شمار می‌آید، لذا نیاز است نقاش نقشه از رنگ‌های مذکور استفاده نماید تا اصالت قالی منطقه را حفظ نماید. همچنین رعایت زیبایی‌شناسی رنگ‌گذاری و توزیع صحیح رنگ‌ها در تمامی قالی واجب است. بدین ترتیب که رنگی همانند لاکی باید طوری در فرش استفاده شود که مورد توجه بیش از حد قرار نگیرد.

بالاگیری

در برخی از قسمت‌های عرضی فرش، نقوش دچار شکستگی شده‌اند. این عامل باعث می‌شود ساقه نقوش در یک امتداد قرار نگیرد و حالتی شکسته داشته باشد. این عامل در اثر خطای بافنده و حذف یک و یا چند ردیف از نقشه در هنگام بافت قالی ایجاد می‌شود. بالاگیری با عنوان تو دزدی نیز شناخته می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید