فرش ماشینی و دستباف پس از مدتی از کاربرد و گذشت طول عمر به سبب کاربرد طولانی مدت دچار آسیب شده و عیوب مختلفی در ظاهر و حتی اسلوب فنی فرش ایجاد می‌شود. در صورت وجود هر نوع آسیبی در ظاهر و عوامل فنی، فرش معیوب باید فوراً به رفوگر فرش سپرده شود.

زیرا تأخیر در انجام این کار باعث افزایش مقدار آسیب شده و امکان عدم قابلیت ترمیم این فرش فراهم می‌شود. بدین دلیل تماس با رفوگر متخصص و ارائه فرش معیوب به وی از الزاماتی است که پس از مشاهده هر گونه آسیبی در فرش دستباف باید انجام شود. اما در انتخاب رفوگری که می‌تواند فرش را ترمیم و عیوب را برطرف سازد، باید دقت ویژه‌ای شود. زیرا مرمت‌گری حرفه‌ای تخصصی است که بر تجربه وی استوار است و تنها با تکیه بر تجارب گذشته می‌توان آسیب‌های فرش را به درستی تشخیص داده، راهکار مناسب آن را انتخاب و بکار ببندد. در صورتی که در انتخاب رفوگر، اشتباهی صورت گیرد و مرمت‌گر دارای تجربه و تخصص کافی نباشد، زمینه افزایش مقدار آسیب‌دیدگی فرش افزایش می‌یابد. بدین دلیل مرمت‌گر فرش، اصلی است که باید در انتخاب آن توجه ویژه‌ای بدان شود. انتخاب رفوگر حرفه‌ای و متخصص که بتواند بهترین شیوه مرمت فرش را استفاده و بکار گیرد، حائز اهمیت می‌باشد.

رفوگران یکی از مجموعه‌های بزرگ مرمت فرش در سطح کشور به شمار می‌آید که به نوعی قادر به ارائه خدمات رفوگری برتر است. منظور از رفوگری برتر عبارت از ترمیم فرش به بهترین شکل ممکن که به راحتی قابل تشخیص نباشد و قسمت‌های ترمیم شده با قسمت‌های دیگر فرش اختلافی نداشته باشد. اما واژه رفوگری برتر تنها به مرمت فرش محدود نشده و عوامل دیگری را شامل می‌شود که عبارت از ارائه خدمات مطلوب همانند نحوه دریافت سفارش، مدت زمان ترمیم فرش، هزینه دریافتی و نحوه ارائه فرش با صاحبان آن می‌شود. مجموعه رفوگران به سبب انجام رفوگری فرش با بالاترین کیفیت، کم‌ترین زمان و مناسب‌ترین هزینه، رفوگری برتر در زمان حال به شمار می‎‌آید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید