رفوگری تخصصی از اصولی است که باید دقت زیادی به آن مبذول شود. منظور از رفوگری آن است که فرش آسیب دیده باید توسط مرمت‌گر حرفه‌ای و به صورت رفوگر حرفه‌ای انجام شود. زیرا این امر بسیار حائز اهمیت و اساسی است. مرمت و رفوگری فرش به خصوص فرش دستباف، یکی از مراحل تکمیلی فرش به شمار می‌آید که پس از اتمام تولید و در حین مصرف مرمت فرش است. فرش ممکن است حین تولید دچار عیوب گوناگونی شود که در اثر اشتباهات بافنده، طراح و یا حتی جدا فرش از دار پدید آید. همچنین یک فرش ممکن است به دلیل استفاده طولانی مدت و یا وجود شرایط نامساعد آسیب‌های گوناگونی همانند پارگی، خوردگی پرز فرش، رنگ‌پریدگی و آسیب‌های بیولوژیکی (حمله بید، سوسگ فرش و حشرات موذی) قرار گیرد. از این‌رو باید قرش پس از بروز هر گونه آسیب و عیوبی ترمیم و مرمت شود.

ترمیم نقاط معیوب فرش و مرمت آن باید توسط رفوگر فرش انجام شود. اما باید در انتخاب رفوگر و سپردن فرش به او نهایت دقت و احتیاط رعایت شود. زیرا که انجام مرمت فرش باید به طور حرفه‌ای و تخصصی انجام گیرد. این امر نیاز به تجربه چندین ساله رفوگر فرش دارد تا بتواند به درستی آسیب و عیوب فرش را تشخیص داده، راهکارها را شناخته و بهترین شیوه ترمیم فرش را بکار گیرد. اما از آنجایی که امروزه بر تعداد کارگاه‌های مرمت فرش افزوده شده، تشخیص بهترین کارگاه رفوگری فرش امری دشوار و حتی غیرممکن است.
در میان چنین کارگاه‌هایی، مجموعه رفوگران یکی از برجسته‌ترین مجموعه‌های مرمت فرش به شمار می‌آید که رفوگری تخصصی فرش را به بهترین شکل و نحو ممکن انجام می‌دهد. رفوگران از معدود مجموعه‌های فعالی در عرصه فرش است که با به کارگیری مرمت‌گرانی که بیش از چندین دهه در این سابقه و فعالیت داشته‌اند، قادر به ترمیم و رفوگری تخصصی فرش است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید