یکی از مسائلی که صاحبان فرش با آن درگیر هستند یافتن کارگاه رفوگری حرفه‌ای و رفوگران حرفه‌ای است. از آنجایی که فرش دستباف به سبب کاربرد طولانی مدت و همچنین استفاده از مواد اولیه آسیب‌پذیر همانند نخ پشمی، پنبه‌ای و یا ابریشم به شدت آسیب‌پذیر بوده و پس از مدتی دچار آسیب‌های گوناگون می‌شود. این آسیب‌ها می‌توان انواع و اقسام گوناگونی همانند سوختگی، ایجاد لکه و حتی پارگی داشته باشد. اما علاوه بر آسیب‌هایی که در اثر مصرف و حتی در مواردی سوء مصرف پیش می‌آید، برخی از فرش‎‌ها در حین بافت و حتی پس از اولین شست‌وشو دچار آسیب و عیوب مختلفی می‌شوند. بدین دلیل قالی بلافاصله پس از اتمام بافت، شست‌وشو و در مواردی پس از مصرف فرش که دچار آسیب گوناگونی شده، باید نزد رفوگر برده شود تا فرش به طور کامل ترمیم و عیوب موجود رفع شود.

مرمت یکی از مراحل و به گونه‌ای از ملزمات فرش دستباف به شمار می‌آید. بدین دلیل با توسعه و گسترش تولید و فروش فرش دستباف در سال‌های اخیر، حرفه رفوگری و مرمت فرش توسعه و رونق بسیاری یافته است. بدین دلیل در مدت زمان کوتاهی این حرفه در قالب شغل توسعه یافت و بر تعداد کارگاه‌های رفوگری افزوده شده است. افزایش تعداد این کارگاه‌ها در مواردی باعث کاهش کیفیت کارگاه‌ها شده و در میان آن‌ها افراد مبتدی مشاهده می‌شوند که با تجربه بسیار کم اقدان به ترمیم، مرمت و رفع عیب می‌کنند. این عامل در مواردی باعث افزایش آسیب و حتی در مواردی از بین رفتن کامل فرش می‌شود. بدین دلیل فرش باید با رفوگران حرفه‌ای سپرده شود.

رفوگری حرفه‌ای

در میان چنین کارگاه‌هایی که نمی‌توان با اطمینان خاطر از حرفه‌ای و یا مبتدی بودن آن اطمینان یافت، رفوگران قطعاً یکی از مجموعه‌های رفوگری حرفه‌ای در زمینه مرمت فرش است. این مجموعه با به‌کارگیری متخصصان و حرفه‌ای‌های عرصه مرمت قادر به ارائه خدمات متنوع مرمت همانند لکه‌بری، رفع سوختگی، ترمیم پارگی و پوسیدگی فرش می‌باشد. متخصصان گروه رفوگران با اتکا بر تجربه خود رفوگری را به صورت حرفه‌ای و به گونه‌ای انجام می‌دهند که کم‌ترین اختلاف را با فرش دارا می‌باشد. از این‌رو با توجه به تجارب متخصصان موجود در این مجموعه، رفوگران یکی از بهترین مجموعه‌های رفوگری فرش است که خدمات محوله را به صورت رفوگری حرفه‌ای انجام می‌دهد.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید