بر کسی پوشیده نیست که تهران، بزرگ‌ترین شهر در کشور ایران است و اهمیت سیاسی و استراتژیک آن باعث شده تا این شهر به پایتخت ایران تبدیل شود. گستردگی و توسعه جغرافیایی شهر تهران باعث شده تا این شهر به چهار ناحیه شرق، غرب، شمال و جنوب تقسیم شود. هر یک از چهار ناحیه مذکور، نقاط شهری، محله‌ها و سراهای گوناگون و متعددی وجود دارد. یکی از نقاط تهران که در شرق وجود دارد، رسالت است. این منطقه به دلیل اهمیت و شهرتی که دارد از نقاط مسکونی، تجاری و اداری به شمار می‌آید. بدین دلیل تراکم جمعیت رسالت بالا بوده و تعداد بسیاری از افراد و خانوار در این منطقه ساکن می‌باشند.

مرمت فرش از نیازهای بسیاری از خانوارها به شمار می‌آید.

ساکنان این منطقه چه در محیط اداری و چه در محیط مسکونی، قطعا دارای نیازهای گوناگونی هستند. یکی از این نیازها مرتبط با نگهداری ابزارها و لوازم موجود در مساکن آن‌ها می‌باشد. یکی از این لوازم، مشتقات قالی و فرش است. مشتقات فرش و قالی عبارت از قالی، فرش دستبافت، گبه، گلیم، پچ وی و حتی فرش ماشینی می‌باشد.

از آنجایی که فرش بر روی زمین و در مسیر تردد قرار دارد، پس از مدتی دچار فرتوتی و پوسیدگی شده و در مواردی بخش‌هایی از آن پاره می‌شود. برای آنکه‌ها بلافاصله پس از آسیب باید ترمیم شده و مورد مرمت قرار گیرد. زیرا در صورت عدم تعمیر فرش، میزان پوسیدگی افزایش یافته و به تدریج فرش از بین رفته و حتی بلااستفاده می‌شود. برای جلوگیری از پیشرفت آسیب فرش و از بین رفتن آن ضروری است تا فرش هر چه زودتر تحت مرمت قرار گیرد.

هدف مجموعه رفوگران، رفوگران حفظ اصالت‌های ظاهری فرش دستباف است.

یکی از برترین کارگاه‌های مرمت قالی که به حق برترین رفوگری در رسالت است، مجموعه رفوگران است. این مجموعه با در برداشتن مجموعه‌ای از کارشناسان و متخصصان مرمت قالی، قادرند فرش را نخست مورد بررسی قرار داده و سپس اقدامات مرمتی را انجام دهند تا فرش به شکل اولیه خود بازگشته و ظاهر اولیه خود را حفظ کند. مرمت‌گرانی که به مجموعه رفوگران همکاری داشته و ارتباط دارند، با تکیه بر تجارب خود قادرند آسیب و ایراد فرش را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تشخیص داده و آن را به بهترین شکل ممکن مرمت کنند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید