رفوگری فرش ابریشم، یکی از مسائل حائز اهمیتی است که باید بدان توجه ویژه‌ای شود. زیرا که رفوگری فرش ابریشم نیازمند دقت و تجربه بسیار است.

به طور کلی فرش‌های ایرانی بنا به استفاده از مواد اولیه پرز فرش متفاوت و به دو گروه پشمی و ابریشمین تقسیم می‌شود. فرش‌های ابریشمی گروه اعظمی از فرش‌های دستباف و در مواردی ماشینی را تشکیل می‌دهد. در جامعه فعلی فرش‌های ابریشمی، مورد پسند بسیاری واقع شده و بسیاری از افراد تقاضای داشتن و خرید چنین فرش‌هایی را دارند. فرش‌های ابریشمی عموماً از تراکم و رجشمار بالایی برخوردار است. این فرش‌ها علاوه بر مزایا، ظرافت و زیبایی بی‌همانند از محدودیت‌هایی برخوردار است. از جمله این محدودیت‌ها، می‌توان به ظرافت و نفاست بیش از حد این کالا ‎اشاره داشت که باعث آسیب‌پذیری بیش از حد این کالا در برابر عوامل خارجی همانند رفت و آمد، قرارگیری اسباب خانه بر روی آن‌ها و حتی رنگ‌دویدگی می‌شود. علاوه بر این موارد، فرش ابریشمی عموماً پس از اتمام تولی ‎‍د به سبب تراکم بالا دچاری عیوبی است که از شیوه بافت و خطای بافنده و طراح نشأت گرفته است.

از این‌رو فرش ابریشمی پس از گذشت مدتی از کاربرد و یا بلافاصله پس از تولید باید توسط رفوگران فرش مرمت و عیوب احتمالی این قالی به طور کامل برطرف شود. از آنجایی که فرش‌های ابریشمی بسیار ظریف و حساس می‌باشند، مرمت فرش‌های ابریشمی باید با احتیاط و دقت بسیار انجام شود.

رفوگران از مجموعه‌هایی است که با استفاده و بکارگیری متخصصان این عرصه قادر به رفوگری و ترمیم فرش ابریشم است؛ لذا انتخاب رفوگران به عنوان مجموعه‌ای قادر به ترمیم و مرمت فرش ابریشمی بهترین کیفیت ممکن می‎باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید