فرش‌های دستباف بنا بر مصالح کاربردی به دو گروه فرش پشمی و ابریشمی تقسیم می‌شود. اما فرش پشمی خود دارای انواع مختلفی است. در صورتی که در تار، پود و پرز فرش از پشم استفاده شود، فرش تمام پشم (پشم در پشم)، در صورتی که تار و پود، پنبه و پرز از پشم باید فرش پشمی، در صورتی خط اطراف نقوش از ابریشم و مابقی از پشم باشد، فرش گل ابریشم و در صورتی که فرش مخلوطی از کرک و پشم باشد با نام فرش کرک و پشم نامیده می‌شود. فرش پشمی در مقایسه با فرش‌ها ابریشمی از مقاومت بیش‌تری در برابر آسیب‌ها برخوردارند. اما در هر صورت فرش دستباف چه پشمی و په ابریشمی به سبب کاربرد طولانی مدت و استفاده بسیار در مسیرهای رفت و آمد آسیب دیده و به نوعی معیوب می‌شود. این آسیب‌ها بلافاصله پس از ایجاد باید رفع و فرش ترمیم شود. برای ترمیم آسیب‌های موجود، فرش معیوب به رفوگر سپرده شود تا عیوب موجود رفع و تا حد امکان برطرف شود.

اما امروزه با افزایش تعداد کارگاه‌های رفوگری، افراد بسیاری با تجربه کمی وارد این عرصه شدند که در موارد بسیاری خود باعث افزایش آسیب شده و یا فرش به طور ناشیانه و نامطلوب ترمیم می‌شود. بدین دلیل در وضعیت فعلی شناخت رفوگران متخصص و باتجربه امری مشکل می‌نماید.

رفوگری فرش پشمی خود مقتضیاتی دارد. در رفوگری چنین فرش‌هایی، نخست باید بنا بر ویژگی‌هایی همانند نوع پشم، تاب و ضخامت نخ پشمی و میزان ترکیب فرش پشمی انجام شود. علاوه بر مواد مذکور، ملاک‌ها و معیارهایی دیگری در مرمت فرش مطرح است که تنها یک مرمت‌گر زبده قادر به شناخت آن‌ها بوده و می‌تواند این عیوب را به بهترین شکل ممکن مرتفع کند. مجموعه رفوگران یکی از موسسه‌های قدرتمند در حوزه فرش دستباف و مرمت آن است که با بکارگیری افراد مجرب در این حوزه قادر به رفوگری فرش پشمی است. این افراد در حوزه خود صاحب نظر بوده و از دانش شیوه‌های مرمت فرش برخوردارند؛ لذا قطعاً مرمت  بی عیب و نقص و ممتاز فرش پشمی، از زیر دستان با تجربه رفوگران می‌گذرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید