هنگامی که فرش اعم از ماشینی و یا دستباف و هرگونه کفپوش بدون پرز و یا پرزدار، دچار آسیب‌دیدگی شده و در نتیجه معیوب می‌شود باید فورا به رفوگر سپرده شود تا هم مورد مرمت قرار گیرد و هم از افزایش شدت و وسعت میزان آسیب‌دیدگی جلوگیری شود.

رنگ‌برداری، عملیاتی تخصصی و حرفه‌ای است

آسیب‌ها انواع و اقسام گوناگونی دارند که مرمت‌گران بنابر نوع آسیب، شیوه‌ها و روش‌های گوناگونی برای رفع آسیب و ترمیم فرش به کار می‌گیرند. یکی از آسیب‌های فرش که عموماً در اثر بی‌دقتی و سهل‌انگاری بروز می‌کند، ریختن انواع لکه‌ها بر روی کفپوش و در نتیجه ایجاد آسیب‌های گوناگون و متعددی است.

این لکه‌ها ممکن است از جنس موادچسبنده همانند چسب‌های سنتی و صنعتی، قیر، رنگ‌های جوهری و هنری، نوشیدنی‌های گوناگون هماند قهوه، نوشابه و چای و یا مواد غذایی گوناگون باشد. از آنجایی که هر یک از مواد مذکور جنسی متفاوت دارد حذف لکه‌های آن‌ها متفاوت بوده و در پی آن عملیات رنگ‌برداری متغیر خواهد بود. اما افزون بر این مورد گاهی ایجاد لکه توسط خطای انسانی رنگرزی بوجود می‌آید.

در صورت بروز آسیب‌های مذکور رنگ‌برداری انجام می‌شود که رنگ‌برداری عملیاتی حرفه‌ای است که نیازمند تخصص و تجربه می‌باشد. برای انجام این عملیات از انواع قلم‌موها با ضخامت‌ و شماره گوناگون، سنگ پا و یا سنباده‌های نرم، انواع رنگ شیمیایی و جوهری و مدادهای شمعی استفاده می‌شود.

برای انجام عملیات نخست لازم است تا فرش مورد شستشوی قرار گیرد. سپس رنگی مشابه نقاط مورد نظر ساخته می‌شود و سپس به کمک قلم مو به آرامی بر روی نقاط معیوب گذاشته می‌شود تا رنگ این نقاط با سایر نقاط فرش یک‌رنگ و یک شکل شود. پس از انجام این کار، مدتی زمان می‌دهیم تا رنگ‌ها به طور کامل خشک شوند. سپس پارچه‌ای را بر روی محل رنگ شده قرار داده و بر روی آن اتوی نیمه داغی را قرار می‌دهیم.

این کار به ثابت شدن رنگ‌ها بر روی الیاف کمک شایانی خواهد کرد. پس از انجام این کار بر روی قسمت مرمت شده سنگ پا کشیده می‌شود تا جلای ظاهری این قسمت از میان رفته و با سایر نقاط برابر شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید