در مواردی نیاز است تا عملیات رنگ‌کاری بر روی فرش دستباف انجام شود. اصلی‌ترین دلایل انجام عملیات رنگ‌کاری فرش تغییر رنگ فرش دستباف است. در ادامه این سطور اصلی‌ترین دلایل رنگ‌کاری فرش تشریح می‌شود.

ریخته شدن اتفاقی مواد شیمیایی بر روی فرش دستباف و حتی فرش ماشینی منجر به تغییر رنگ قالی‌ها می‌شود. بدین دلیل نخست باید از ریخته شدن مواد شیمیایی بر روی فرش جلوگیری کرد. اما در صورت ریخته شدن، ابتدا این قسمت با آب بسیار شسته شود تا از صدمات بیش‌تر جلوگیری شود. سپس فرش به یک متخصص مرمت قالی سپرده شود.

قرار گرفتن فرش دستباف در معرض تابش خورشید طی مدت زمان طولانی است. رنگ‌های مختلف در برابر نور خورشید منجر به تغییر رنگ نخ‌های قالی می‌شود. این مشکل با بکارگیری نخ‌های رنگی با ثبات پایین تشدید شده و فرش به شدت تحت فرسودگی قرار می‌گیرد. این عامل باعث می‌شود تا فرش تحت عملیات رنگ‌کاری فرش قرار گیرد.

رنگ‌کاری فرش دستباف، از خدماتی است که از سوی مجموعه فوگران ارائه می‌شود.

در صورت به کارگیری نخ بی‌کیفیت در تولید فرش دستباف، طی مدت زمان کوتاهی دچار فرسودگی قرار گرفته، در نتیجه پوسیده ‌شده و در نتیجه رنگش را از دست می‎‌دهد.

عدم مهارت و یا شیوه‌های اشتباه رنگرزی، منجر به عدم جذب کامل مواد رنگزا بر روی الیاف، کاهش ثبات و در مواردی پوسیدگی نخ قالی می‌شود. بدین دلیل پیش از سپردن نخ خامه قالی باید از تبحر استادکار رنگرزی اطمینان حاصل کرد.

این نکته را باید به خاطر سپرد نباید از دو نوع نخ خامه متفاوت در تولید فرش استفاده کرد. زیرا این امر منجر به بروز اختلاف فام رنگی و حتی خطا در دید فام رنگی می‌شود. به این شکل که عموماً نخ ظریف‌تر قابلیت انعکاس نور کم‌تری در مقایسه با الیاف ضخیم دارد. این امر منجر می‌شود تا افراد در مشاهده فام رنگی دو نمونه دچار خطا شده و تشابه رنگی را به درستی تشخیص ندهند.

کاربرد اشتباه قالی و پهن کردن آن در ناحیه‌ای که تردد، نور آفتاب و نمور منجر به تغییر فام رنگی تمام و یا بخشی از فرش می‌شود. از این‌رو در انتخاب محل پهن کردن فرش باید نهایت دقت به عمل آید.

در برخی از فرش‌ها مشاهده می‌شود متن و یا حاشیه قالی به ناگهان دچار تغییر ناگهانی شده و به اصطلاح ابرش شده است. این کیفیت گاه ممکن است زیبا و در مواردی ممکن است نامطبوع و نازیبا باشد. دلیل بروز این حالت به بروز اشتباهاتی در بروز شیوه و یا مواد کاربردی رنگرزی نخ فرش اذعان داشت.

رنگ دوانی از دیگر معایبی است که منجر به عمل رنگ‌کاری فرش دستباف می‌شود. در صورتی که فرشی با رنگ‌های نامرغوب تولید شده باشد، پس از شستشو رنگ‌ها خارج و باعث رنگی‌شدن نخ‌های قالی در سایر نقط می‌شود.

 

 

بارگذاری پرونده‌ها

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید