منظور از نقاشی فرش، رنگ کردن قسمت‌های پوسیده فرش دستباف است. این عمل برای یکسان‌سازی و در اصطلاح جور کردن نقوش اطراف محل آسیب دیده و رنگ‌های معیوب می‌باشد. در مواردی فروشندگان و عرضه کنندگان چنان چه احساس کنند رنگ خاصی در قالی نامناسب است، پرزهای قالی را رنگ می‌کنند.

این عمل که قدمتی دیرینه دارد، نخستین بار در دهه ۱۲۹۰ هجری شمسی تعدادی قالی به ساروق به ایالت متحده فرستاده شده بود که از شدت رنگشان کاسته شده بود، به روش‌هایی رنگشان ملایم‌تر شود و سپس پرزهای زمینه رنگ‌هایی زده شده بود تا نوعی رنگ خرمایی پر رنگ بوجود آید. رنگ کردن قالی هرگز مانع گره زدن مجدد در ان نمی‌شود. اگر رنگ‌های استفاده شده در قالی ثابت نباشد، به قسمت‌های روشن‌تر پرزهای دوباره گره زده شده پس داده می‌شود. پیش از گره زدن مجدد، باید رنگ‌ها از نظر ثابت بودن امتحان شود. این عمل با استفاده از  یک تکه پارجه سفید مرطور ، مقداری شوینده انجام گیرد. روش کار بدین صورت است که پارچه آغشته به آب و مواد شوینده را بر روی قسمت‌های رنگ شده می‌مالند، اگر پارچه رنگی شد، نخ‌های فرش فاقد رنگ باثبات بود و باید چاره‌ای اندیشید و به این نخ‌ها ثبات بخشید.

یکی از خدمات مجموعه رفوگران، عملیات رنگ‌گذاری است که زیر نظر مجرب‌ترین استاد کاران انجام می‌شود.

برخی از قالی‌هایی که از عیب مذکور برخوردارند، باید به رفوگر سپرده شود تا این عیب رفع شود. مجموعه اقداماتی که مرمت‌گر فرش بر روی این فرش انجام می‌دهد تا رنگ‌های بی‌ثبات ترمیم شود رنگ برداری می‌نامند. نکته مهم رنگ‌برداری و لکه برداری در این  است که بخش قابل توجهی از عملیات مرمت دوام و ثبات بالایی نداشته و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، با در معرض قرار گرفتن فرش در برابر عواملی همانند تابش نور خورشید، شستشو و یا ریختن برخی مواد بر روی آن، مجدداً ظاهر می‌شود. در هر صورت این عملیات شیوه و روش مشخص و ثابتی نداشته و هر یک از رفوگران بنابر تجربه شخصی و روش کار ثابتی که دارند، عملیات رنگ‌گذاری و یا نقاشی فرش را انجام می‌دهند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید