رگۀ فرش از جمله آسیب‌ها و عیوبی است که باعث کاهش ارزش مادی و زیبایی فرش دستباف می‌شود. از این رو، در خرید باید به آن توجه داشت. در برخی از فرش‌های دستباف، رگه‌هایی وجود دارد که در مواردی بخشی از زیبایی فرش و در مواردی جز عیب و آسیب فرش به شمار می‌آید. رگه‌های فرش که با نام رگه دار شدن فرش شناخته می‌شود، یکی از آسیب‌های رایج فرش دستباف است که به دلایل عدم تبحر بافنده، رنگرز و یا عدم نظارت صحیح بافت قالی انجام رخ می‌دهد. گاه در برخی از فرش‌ها، تفاوت رنگ به شکل نوار عرضی به صورت یک ردیف، گاه دو و سه تکرار مشاهده می‌شود. به این حالت داشته رگه در فرش گفته می‌شود که در واقع پرز فرش در رگه‌های عرضی گاه به صورت تیره و یا گاه دارای روشنی است.

رگه، یکی از آسیب‌های فرش دستباف است که به دلایل گوناگون رخ می‌دهد.

این عیب به صورت خطی یا خطوطی باریک در سطح فرش نمایان می‌شود و به صورت نوعی ناهماهنگی رنگی را با دیگر قسمت‌ها فرش آشکار می‌شود. این آسیب به صورت خطی و یا خطوطی باریک در سطح فرش نمایان می‌شود و نوعی هماهنگی رنگی را با دیگر قسمت‌ها به ویژه پس از عملیات پرداخت فرش آشکار می‌کند. نیاز به توضیح است که این عمل در فرش‌های روستایی و عشایری آسیب و عیب به شمار نمی‌آید، بلکه در موارد بسیاری مورد پسند مشتریان و متقاضیان فرش است. اما وجود چنین حالتی در مورد فرش‌های شهری و یا درباری نوعی عیب قلمداد می‌شود.

رگۀ فرش

علل پیدایش رگه دار شدن فرش، تفاوت تباین و تونالیته رنگی در یک رنگ از خامه مصرفی است که خود ممکن است به علل متفاوتی ایجاد شود. سهل انگاری در انتخاب خامه‌ها یک دست و همسان پیش از رنگرزی، امری ضروری است. عدم دقت کافی در رنگرزی همانند هم نزدن مناسب نخ‌های پشمی و یا پنبه‌ای و تغییر ناگهانی ماده رنگزا در پاتیل باعث تغییر در فام می‌شود. از دیگر مواردی که باعث بروز چنین آسیبی در حین رنگرزی می‌شود، افزودن رنگ دوم به مناسبت استحصال رنگ ترکیبی و عدم سازگاری دو رنگزا با یکدیگر است. در صورت عدم سازگاری مواد رنگزا با یکدیگر، امکان تغییر فام رنگی طی فرآیند رنگرزی افزایش می‌یابد.

رگۀ فرش، نیاز به مرمت و ترمیم دارد. زیرا در غیر این‌صورت ارزش فرش کاهش می‌یابد.

برای مرمت فرش به مجموعه رفوگران مراجعه فرمایید

علاوه بر موارد مذکور، بی دقتی بافنده در استفاده از نخ‌های همرنگ از عواملی است که باعث تغییر فام رنگ در سطح قالی و در نتیجه ایجاد آسیب رگه می‌شود. همچنین در مواردی امکان دارد افراد عدم تبحر و ناآشنا بودن بافنده به خوانش صحیح نقشه، باعث ایجاد تغییر رنگ به سلیقه بافنده در نقاطی شود که صورت بروز چنین عملی، رگه‌هایی در فرش ایجاد می‌شود. افزون بر موارد ذکر شده، شرایط نگه‌داری خامه رنگ شده در ایجاد آسیب رگه نقش دارد. به عنوان مثال خامه‌ها باید از نظر میزان نور و تابش خورشید در شرایط یکسانی قرار گیرند. زیرا نور قادر باعث تغییر رنگ تدریجی و نقطه‌ای نخ‌های بی‌ثبات می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید