شستشوی فرش دستباف

0
250

شستشوی فرش دستباف بنا بر ظاهر فرش دستباف با نام‌های مختلفی شناخته می‌شود که مشهورترین آن‌ها کهنه شور و براق شور کردن است. زمان پیدایش شیوه کهنه شور کردن به طور دقیق آشکار نیست، اما آن چه مسلم است تأثیر سلیقه غربیان بر فرش‌های کهنه و اوج‌گیری صادرات این نوع از قالی‌ها و پیدایش تدریجی این نوع شور می‌باشد. این نوع شور کاربرد بسیار دارد و عمومأ بازار مصرف فرش‌هایی که با چنین شوری ظاهری متفاوت یافته‌اند، مصرف بازارهای اروپایی را فراهم می‌کنند.

شستشوی فرش دستباف یکی از خدمات مجموعۀ قالیشویی رفوگران است.

در این شستشو، فرش تحت تأثیر عملیات شیمیایی با موادی نظیر سود سوزآور، پرمنگنات پتاسیم، پوست گردو و بی‌کربنات سدیم قرار می‌گیرد. پس از اعمال این مواد با غلظت و زمان معین، فرش تحت تنش مکانیکی قرار گرفته و پس از شستشوی کامل، فرش جلای خود را از دست داده و ظاهری کهنه می‌یابد. همچنین برای براق شور کردن از مواد شیمیایی برای افزایش جلا و ایجاد ظاهری نو بر روی فرش استفاده می‌شود که عمومأ مصرف داخلی دارد و نوع اجرای عملیات و غلظت مواد شیمیایی بنا بر میزان درخشندگی و سفارش مشتری و صلاح دید استاد کار تجربی تعیین می‌گردد.

شستشوی فرش

در براق شور کردن عموماً از موادی همانند آب اکسیژنه و هیپو کلریت کلیسم استفاده می‌شود که باعث حذف فلس‌های سطحی لیف پشمی می‌شود. زیرا که با حذف این لایه، بر جلای ظاهری نخ پشمی افزوده می‌شود.

شستشوی انواع فرش خود را به بهترین مجموعه قالیشویی در تهران بسپارید.

اما نیاز به توضیح است که شستشوی قالی چه ماشینی و یا چه دستباف، فرآیند حائز اهمیت و حساس می‌باشد. به طوری که باید در انجام این کار نهایت دقت به خرج داده شود و شستشو توسط متخصص‌‌ترین افراد صورت گیرد. دلیل این دقت، آن است که فرش به دلیل وجود سه عنصر تار و پود و گره بسیار حساس بوده و در صورت هر نوع سهل انگار زمینه گسیختگی این سه عنصر از یکدیگر فراهم شده و در نتیجه زمینه آسیب به فرش فراهم می‌شود. از این‌رو، فرش خود را به مجموعه رفوگران بسپارید

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید