شستشوی فرش

0
195
شستشوی فرش

شستشوی فرش به عوامل مختلفی بستگی دارد. عملیات شست‌وشو و قدرت تمیز شوندگی فرش به عواملی همانند درجه حرارت، شرایط اسیدی و یا قلیایی، میزان کف و مدت زمان شست‌وشوی آن بستگی دارد. به طوری که تغییر در هر یک از معیارهای مذکور باعث افزایش و یا کاهش بازده شست‌وشو می‌شود.

عملیات شستشوی فرش به معیارهای گوناگونی بستگی دارد.

هر چه دمای آب کاربردی در عملیات شست‌وشو بالاتری باشد، قدرت حل شوندگی مواد شوینده افزایش می‌یابد. بدین دلیل عموماً در شست‌وشوی از آب ملایم تا جوش استفاده می‌شود. اما دمای آب در فرآیند شست‌وشو به نوع آن و شوینده‌های کاربردی بستگی دارد. بدین منظور که در مواردی هدف از شست‌وشو رنگ‌بری و کهنه شوری و یا در مواردی دیگر تنها تمیزشوندگی سطحی فرش است.

شستشوی فرش

از دیگر عوامل حائز اهمیت در شست‌وشوی فرش عموماً بهتر است از شرایط محیطی اسیدی استفاده شود. زیرا در این حالت قدرت شویندگی مواد شوینده افزایش یافته در عین حال کم‌ترین آسیب را به فرش ایجاد می‌کنند. این در حالی است که استفاده از محیط قلیایی در محیط شست‌وشو باعث تشدید خاصیت قلیایی مواد شوینده شده و باعث آسیب و یا پارگی فرش می‌شود.

کف موجود در فرش از دیگر معیارهای شستشو است.

میزان کف در فرآیند شست‌‎وشو رابطه مستقیمی با تمیزشوندگی فرش دارد. هر چه میزان کف بیش‌تر باشد، مقدار لکه تعلیقی در محلول کاهش یافته و در نتیجه از رسوب مجدد لکه جلوگیری می‌شود. همچنین یفت شدن پارچه می‌شود. باید این نکته را به یاد سپرد که هر چه میزان کف بیش‌باشد، میان کف فرش افزایش می‌یابد.

برای جلوگیری از پوسیدگی فرش، بهتر است زمان شست‌وشو به حداقل کاهش یابد. اما به طور عمومی هر چه زمان و فرآیند شست‌وشو طولانی‌تر باشه، نتیجه مثبتی به دنبال خواهد داشت. اما از آنجایی که طولانی بودن فرآیند پارگی و هیدرولیز نخ فرش را به دنبال دارد، توصیه می‌شود فرآیند شست‎‌وشو در زمان کوتاهی انجام شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید