فرش ابریشمی یکی از انواع فرش دستباف است. فرش دستباف ایرانی بنا بر مواد اولیه کاربردی به فرش تمام پشم، پشمی، پشم و کرک، پشم پنبه، پشم و ابریشم و تمام ابریشم تقسیم می‌شود. هر یک از گروه‌های مذکور دارای حساسیت‌های ویژه‌ای است و هر گونه سهل‌انگاری و یا خطا در نگهداری از این فرش‌ها موجب آسیب‌های جبران‌ناپذیری همانند پارگی و پوسیدگی ایجاد می‌کند. هر یک از این موارد علاوه بر ایجاد هزینه جهت انجام مرمت فرش، باعث می‌شود فرش کیفیت و شکل ظاهری اولیه خود را از دست دهد.

بدین دلیل دقت در نگهداری فرش دستباف ابریشمی و ایجاد شرایط صحیح حفاظت از این کالا امری ضروری بوده و رعایت هر یک از این شرایط موجب افزایش طول عمر فرش ابریشمی می‌شود. دلیل حساسیت این فرش کاربرد ابریشم در تمام فرش است. زیرا الیاف ابریشم در عین حال که از استحکام خوبی در برابر برخوردار است، به شدت در برابر مواد خارجی آسیب‌پذیر و قابل تخریب می‌باشد. از این‌رو شست‌وشوی فرش ابریشمی باید در نهایت دقت و کنترل انجام گیرد. زیرا هر گونه سهل‌انگاری باعث ایجاد آسیب‌هایی همانند خوردگی، انحلال، تغییر رنگ و خم‌شدگی الیاف می‌شود.

هر گونه سهل‌انگاری در شست‌وشوی فرش ابریشمی، باعث آسیب و متحمل شدن خسارت‌‌های گزافی می‌شود.

از این‌رو فرش ابریشمی باید توسط کارشناسان متبحر و متخصص مورد شست‌وشو قرار گیرد. در سال‌های اخیر کارگاه‌ها و مجموعه‌های قالیشویی متعددی، اقدام به تحویل و شست‌وشوی قالی می‌کنند. در حالی که فاقد تخصص و دانش کافی شست‌وشوی فرش‌های ابریشمی می‌باشند و این عامل باعث ایجاد آسیب‌های گوناگونی در فرش‌های دستباف می‌شود.

یکی از مجموعه‌های اخیر که با دارا بودن و در اختیار داشتن کادری مجرب اقدام به شست‌وشوی قالی‌های ابریشمی می‌کند، مجموعه قالیشویی رفوگران است. در این کارگاه قالیشویی، نخست متخصصان و استادکاران مجرب اقدام به بررسی نوع و ارزیابی سلامت فرش می‌کنند. سپس با توجه به مواد اولیه و نوع فرش دستباف، نسخه‌ای تجویز می‌شود. در نهایت فرش ابریشمی با استفاده از این نسخه، بهترین مواد شوینده و مجهزترین دستگاه‌ها مورد شست‌وشو قرار می‌گیرد تا بیش‌ترین زیبایی ظاهری فرش پدید آید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید