شناخت کیفی فرش

0
392

منظور از شناخت کیفی فرش، بررسی فنی فرش و میزان سلامت آن است. شناخت کیفی فرش در خرید این محصول حائز اهمیت می‌باشد. در این یادداشت، برخی از معیارهایی که خریدار باید بدان توجه کند، ارائه شده است.

صاف و یکنواخت بودن دو سر فرش، معیاری است که باید بوسیله سانتی‌متر و با پهن کردن فرش بر روی زمین بررسی شود. صاف بودن دو سر فرش نشان می‌دهد به صورت یکدست و کاملا منظم بافته شده است.

بررسی بافت فرش، از دیگر معیارهایی است که سلامت فیزیکی فرش را نشان می‌دهد. در بافت فرش گره فرش، نوع گره، نحوه و جنس تار و پود فرش باید ارزیابی شود. برای بررسی گره فرش می‌توان از سطح، پرز فرش به بیرون کشیده شود تا از سلامت گره‌ها اطمینان حاصل شود. زیرا که در برخی از نقاط از گره تقلبی برای تسریع بافت قالی استفاده می‌کنند. همچنین با مشاهده پشت فرش، باید از کاربرد نخ پود به ازای هر رج اطمینان حاصل کرد. زیرا در صورت عدم کاربرد پود در هر رج، فرش در اولین شست‌وشو دچار مشکلات متعددی می‌شود.

محاسبه ابعاد و اندازه فرش و تطبیق آن با ابعاد متعارف از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. منظور از این معیار آن است که به عنوان مثال فرشی که با عنوان سه در چهار متر ارائه می‌شود، باید دارای طول و عرضی با همین ابعاد و نه ابعادی متفاوت باشد.

بالازدگی و یا پایین زدگی نیز باید ارزیابی و بررسی شود. پایین زدگی و یا بالازدگی عموماً به علت استفاده از مواد اولیه (نخ ابریشمی، پشمی و یا پنبه‌ای) با متریک و نمره‌های نامتناسب با ظرافت و رجشمار فرش ایجاد می‌شود.

نقطه میانی فرش نیز در شناخت کیفیت فرش حائز اهمیت است. کلیه زوایای فرش نسبت به این نقطه مساوی و یکسان باشد. اما در صورتی که مساوی نباشد، فرش دچار عیوبی به نام ترنج‌دار شدن فرش می‌باشد.

پرز فرش تأثیر بسیاری در ظاهر فرش دارد و باید بدان توجه شود. پرز فرش در تمامی نقاط آن باید برابر و یکسان باشد. بره بره شده فرش و یا جویدگی فرش نوعی آسیب است که در اثر پرداخت اشتباه فرش ایجاد می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید