یکی از اجزای فرش دستباف شیرازه است. شیرازه به نوعی نقش بسیاری در حفاظت و تأمین سلامت فرش دارد. شیرازه انواع مختلفی دارد که یکی از آن‌ها شیرازه متقاطع دو رنگ است. شیرازه برای پوشاندن سر پودهای کنار فرش و نظم بخشیدن به کناره‌ها و مهار تارهای کناری فرش بکار می‌رود. بعد از بافت هر رج باید شیرازه یا کنار پیچ به موازات قالی بافته می‌شود. شیرازه برای پوشاندن سر پودها نظم و ظرافت خاصی می‌دهد.

برای بافت شیرازه ۴ تا ۶ تار از تارهای کناری فرش را در نظر می‌گیرند و به موازات بافت فرش از پایین به بالا پس از اتمام جند رج نخی پشمی هم رنگ متن به دور تار می‌پیچیدند و دوباره به داخل فرش وارد می‌کنند و در پودکشی رج بعد استفاده می‌کنند. انواع شیرازه عبارت از شیرازه بافی متصل و شیرازه بافی منفصل تقسیم می‌شود. هر یک از این دو شیرازه، انواع مختلفی دارد. به عنوان مثال شیرازه متصل به شیرازه متوازی، متخاصم، متضاد و متقاطع تقسیم می‌شود. در این فیلم نحوه بافت شیرازه متقاطع دو رنگ به صورت کامل نشان می‌دهد.

شناخت دقیق شیرازه و انواع آن است. شیرازه، نوعی بافت می‌باشد که پس از اتمام تولید، به فرش متصل و یا در حین تولید بافته می‌شود. شیرازه انواع متفاوتی دارد که مرمت‌گر فرش باید هر یک را بشناسد و بتواند در صورت ساییدگی و از میان رفتن آن، این قسمت را ترمیم و یا بار دیگر بافته و به فرش متصل کند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید