مرمت به طور کلی از مراحل تولید فرش به شمار می‌آید. زیرا مرمت فرش از مراحل پرکاربرد و حائز اهمیت به شمار می‌آید. به طوری که عموم فرش‌ها هنگامی که از دار جدا می‌شوند، پیش از عرضه باید عیوبی که دارد به طور کامل رفع شود. مرمت فرش علاوه بر شیوه‌های انجام، دارای دو سبک تخصصی است. در مرمت دو شیوه مرسوم است که با نام‌های ایتالیایی و آمریکایی شناخته می‌شود. هر یک از دو شیوه مذکور دارای اختلافاتی در روش انجام کار می‌باشند.
شیوه مرمت فرش- رفوگران

در روش ایتالیایی رعایت اصل امانت‌داری، جایگاه اثر هنری و احترام به رفوگر از اصول کار به شمار می‌آید. به عنوان مثال در صورتی که فرشی با آسیب دیده باشد، مرمت‌گر از نخ رنگ یکسانی استفاده نمی‌کند. بلکه از نخ رنگی با اختلاف جزیی روشن‌تر و یا تیره‌تر را به کار می‌گیرد تا نقاط مرمت شده مشخص شود. نیاز به توضیح است که اگر فرشی بر اساس شیوه علمی انجام شود، روش ایتالیایی است. در صورتی که فرش دارای قدمتی سی یا بیش‌تر قدمت داشته باشد، از مرمت فرش به شیوه ایتالیایی استفاده می‌شود. بدین ترتیب که اگر فرشی از آسیب دیده باشد، در وهله نخست باید وضعیت فعلی فرش را حفظ کرد تا میزان خرابی فرش افزایش نیابد. سپس فرش را به صور کامل مرمت می‌کنند.

در شیوه آمریکایی اصل به شبیه سازی فرش است. بدین معنی که اگر قسمتی از فرش آسیب دیده باشد، مرمت‌گر بیش‌ترین تلاش را می‌کند تا قسمت مرمت شده را نتوان از قسمت مرمت نشده تشخیص و تمایز داد. در صورتی که اگر مرمت فرش به صورت بازاری انجام شود، گفته می‌شود این شیوه آمریکایی است. ارزشیابی و تعیین سن در مورد قدمت مهم است. قدمت فرش تا ۳۰ سال باید بر مبنای روش آمریکایی باشد و هیچ گونه تغییر رنگ نداشته باشد و مکانیسم کار به گونه‌ای باشد که فرش مانند روز اول شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید