عوامل آسیب رسان فرش به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شود.

به طور کلی از آنجایی که فرش اعم از دستباف و یا ماشینی بر روی زمین پهن است و دائماً زیر پا قرار دارد، امکان آسیب‌پذیری آن بالا است. بدین دلیل این نوع کف‌پوش به مراقبت زیادی نیاز دارد و هر گونه اهمال باعث افزایش آسیب آن می‌شود. بدین جهت در وهله نخست باید عوامل آسیب رسان فرش به دقت شناخته شود تا بتوان از مضرات آن‌ها بر روی فرش پیشگیری شود.

یکی از نخستین موارد آسیب‌رسان به فرش انسان است. از قدم زدن بر روی فرش با کفش‌های آلوده تا حد امکان باید پرهیز کرد. زیرا انتقال گرد و غبار بر فرش باعث پوسیدگی تدریجی این کف پوش می‌شود.

از دیگر عوامل آسیب رسان، می‌توان به رطوبت اشاره داشت. جذب رطوب توسط فرش اعم از ماشینی و دستباف، باعث پوسیدگی تدریجی این کالا می‌شود. علاوه بر مورد مذکور، روطوبت باعث ایجاد شرایط تخم‌گذاری بید و موریانه زیر فرش می‌شود.

 آسیب فرش-رفوگران

علاوه بر موارد مذکور قارچ، کپک و موجودات ذره‌بینی از دیگر عواملی است که باعث پوسیدگی تدریجی فرش اعم از ماشینی و دستباف می‌شود. عموماً موجود مذکور به دلیل افزایش رطوبت در زیر فرش تولید و تکثیر می‌شوند. برای جلوگیری از وضعیت موجود، بهترین اقدام هوادهی تدریجی پشت فرش است. علاوه بر موجودات ذره بینی، حشرات دیگری وجود دارند که از کراتین پشم و یا سلولز پنبه تغذیه می‌کنند. سوسک سیاه قالی از جمله حشرات بسیار خطرناکی است که از انتهای پرز، تار و پود تغذیه کرده و باعث ریزش پرز و پارگی قالی می‌شود. نیاز به توضیح است که برای مقابله با این نوع حشره می‌توان از حشره کش‌ها استفاده کرد.

محلی که فرش بر روی آن قرار گرفته به صورت مرتب باید مورد نظافت قرار گیرد. این عمل باعث جلوگیری از تکثیر و پرورش حشرات موذی، رطوبت، حشرات ذره‌بینی و قارچ‌ها می‌شود. لذا انجام مستمر این عمل باعث افزایش قدمت و طول عمر فرش می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید