به طور کلی می‌توان عوامل ایجاد آسیب فرش را به چهار گروه تقسیم کرد.

آب و هوا

یکی از مهمترین عوامل آسیب رسان به فرش کلیه اشیاء، آب وهوا و شرایط آن است. آب وهوا می‌تواند به طور مستقیم بر تورم، پوسیدگی و یا ترکیدگی الیاف کاربرد در فرش اثر کرده و باعث پارگی، ترکیدگی و از بین رفتن تدریجی فرش شود.

بنابراین الزامی است که آب و هوا مناسب برای فرش محیا شود. شرایط جوی و آب و هوایی هر شهر که بدون تردید بر فضای داخل منازل تأثیر دارد، با گازهای شیمیایی، تشعشعات خورشیدی و رطوبت در ارتباط است.

نور

از طرف دیگر میزان تابش مستقیم نور خورشید، مقدار رطوبت نسبی و درجه حرارت هوا از عوامل اصلی، تعیین کننده نوع آب و هوای هر محل است که همان‌گونه که درمورد رطوبت و دما گفته شد، افزایش آن باعث تشکیل قارچ‌ها و انواع کپک برروی سطح فرش می شوند.

از دیگر عوامل مخرب، نور است. تاثیر مستقیم نور بر اشیاء موزه‌ای و منسوجات بر کسی پوشیده نیست. براساس یافته محققان مشخص شده که قرار گرفتن فرش‌ها به مدت طولانی در برابر نور درخشان روز،نور مستقیم آفتاب وحتی لامپهای فلورسنت موجب رنگ پریدگی ، خشکی وشکنندگی مواد سلولزی مانند پنبه می شود.
عوامل آسیب فرش- رفوگران

از دیگر عوامل می‌توان به رطوبت و جذب آب اشاره داشت. پنبه، پشم و ابریشم در حالت خیس بودن نسبت به وضعیت خشک سریع‌تر دچارتغییر و تخریب نوری می شوند. همچنین آزمایش‌های فراوان نشان می‌دهد، نور مهمترین عامل تخریب برای پرز قالی است.

گرد و غبار

یکی از عوامل آسیب رسان فرش، گرد و غبار و مواد آلاینده در هوا است. هوای اطراف ما دارای ترکیبات بسیاری است که برای حفظ وسایل ما از جمله قالی زیان‌بار می‌باشند. عموماً درمناطق شهری آلودگی هوا بیش‌تر بوده و در نتیجه امکان تخریب و آسیب قالی بیش‌تر است. نیاز به توضیح است که عموماً در هوای شهری دی اکسید سولفور ناشی از سوخت وسایل نقلیه وجود دارد که افزایش آن باعث تخریب فرش می‌شود.

گرما

چهارمین عامل تخریب فرش گرمای بیش از حد در محیط است. همانگونه که گفته شد رطوبت در کنار گرما از عواملی است که باعث تشکیل عوامل زنده آسیب رسان دیگر می شود. بنابراین با کنترل آن می‌توان از سایر عوامل آسیب رسان به قالی نیز جلوگیری کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید