فرش برتر یکی از جشنواره‌های معتبر در حوزه فرش دستباف است. فرش دستباف یکی از کالاهای غیر نفتی ایرانی است که علاوه بر صنعتی بودن از وجهه هنری برخوردار است. این وجهه هنری باعث شده تا فرش دستباف، هنر- صنعت قلمداد شود. وجهه هنری این صنعت باعث شده تا بسیاری از طراحان و تولید کنندگان با استفاده از خلاقیت‌های خود ویژگی منحصر به فردی را در طرح و نقش پدید آورند. وجود خلاقیت‌های متنوع زمینه ایجاد فرش‌هایی با کیفیت‌های گوناگون شده که هر یک نقش ویژه‌ای در جذب مشتری دارند.

برای شناخت این خلاقیت‌ها و همچنین ارزیابی کیفی فرش‌های ایرانی، جشنواره‌های متنوع و متعددی برگزار شده است. یکی از این جشنواره‌ها، جشنواره فرش برتر است که طی هشت دوره برگزار شده است. این جشنواره که هر ساله اهمیت بیش‌تر و جایگاه حائز اهمیت‌تری در میان فرشی‌ها می‌یابد. از این‌رو سالانه بر تعداد شرکت‌کنندگان این جشنواره افزایش می‌یابد.

جشنواره فرش برتر، به صورت سالانه همزمان با نمایشگاه بین‌المللی فرش ایران در تهران برگزار می‌شود که در آن فرش‌های ارائه شده به دو گروه کلی فرش‌های معاصر (کم‌تر از چهل سال قدمت) و فرش‌های قدیمی (بیش‌ از چهل سال قدمت) تقسیم می‌شود. هر یک از این دو گروه، به شاخه‌های فرعی تقسیم می‌شود که براساس ظرافت گروه‌های گبه، فرش روستایی، فرش کم‌تر از ۵۴ گره در ۱۰ سانتی‌متر، بین ۷۷-۵۴ گره در ۱۰ سانتی‌متر، فرش بیش‌تر از ۷۷ گره در ۱۰ سانتی‌متر و فرش تمام ابریشم را شامل می‌شود.

آثار

ارسالی به دبیرخانه جشنواره طی دو مرحله داوری می‌شود. مرحله نخست آثار برای نمایش در نمایشگاه جشنواره انتخاب و در مرحله دوم آثار منتخب در هر گروه معرفی و تولیدکنندگان آن مورد تقدیر قرار می‌گیرند. نتایج این جشنواره، باعث خط‌دهی و معرفی اثار برتر در حوزه فرش دستباف و ناخودآگاه معرفی الگوهای مناسب در این زمینه می‌شود. در ادامه برخی از آثار برگزیده این جشنواره نمایش داده می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید