فرش دستباف را چگونه بشوییم؟ (۲)

0
72

در قسمت نخست این مقاله (فرش دستباف را چگونه بشوییم؟ (۱)) به بررسی مراحلی همانند غبارگیری، بررسی ثبات رنگ و آب مناسب شستشو توضیح داده شد. در قسمت دوم این مقاله مراحل دیگر و نکاتی که باید در آن‌ها رعایت شود، مطرح می‌شود.

شوینده مناسب در شستشوی فرش دستباف

شوینده فرش دستباف از نکات حائز اهمیتی است که در شستشو باید به آن توجه بسیاری شود. بهتر است شوینده خنثی بوده و فاقد حالت اسیدی و یا قلیایی باشد. بهتر است پیش از شستشو فرش دستباف، شوینده، باید با آب ترکیب و مخلوط  می‌شده و سپس، شوینده محلول را روی فرش ریخته و شسته می‌شده است.

فرش دستباف را چگونه بشوییم؟ (2)

رعایت جهت خواب فرش

در صورتی که فرش را با پارو و یا با دستگاه‌های پیشرفته صنعتی، پیش از شستشو جهت خواب فرش را بررسی کرده و از جهت آن مطلع شوید و شستشو را هم جهت با آن انجام

دهید. زیرا در صورتی  فرش به جهت خلاف خواب آن شسته شود،. زیبایی فرش از بین رفته و طرح فرش به درستی قابل مشاهده نیست.

خشک کردن فرش

پس از شستشوی فرش، هرگز نباید فرش را از طنابی آویزان کرد. زیرا این باعث آسیب دیدن فرش و پارگی تار فرش می‌شود. بلکه بهتر است فرش را از لوله ضخیم و یا چنین وسیله‌ای آویزان شود. همچنین بهتر است طوری آویزان شود که دو طرف فرش با هم برابر باشند. این وضعیت باعث می‌شود تا فشار میان دو طرف به تعادل رسیده و با هم برابر باشند.

همچنین نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که فرش نباید زیر نور خورشید مستقیم خشک شود. زیرا نور خورشید، می‌تواند به فرش آسیب زده و رنگ‌های آن را به صورت تکه‌ای تغییر دهد. پس از خشک شدن فرش، بهتر است فرش بر روی زمین قرار گرفته و به حالت لول شدگی در جایی قرار نگیرد. زیرا این حالت در طولانی مدت باعث تغییر حالت فرش می‌شود. به همین دلیل فرش را باز کرده و بر روی فرش پهن کنید. پس از خشک شدن کامل فرش، بهتر است فرش را شانه و یا جارو دستی بکشید. این حالت باعث می‌شود تا زیبایی فرش افزایش یافته و ظاهر فرش نظم یابد. ازاین‌رو، باید فرش دستباف پس از شستشو و خشک شدن فرش، باید شانه و جارو کشیده شود.

حال با مطالعه کامل دو مقاله فرش دستباف را چگونه بشوییم؟ می‌توان به فرآیند کامل شستشوی فرش واقف شد که بهترین شیوه و با رعایت دقیق و اصولی تمام آن‌ها در مجموعه قالیشویی رفوگران انجام می‌شود

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید