امروزه یکی از نیازهای جامعه، وجود قالیشویی تخصصی است. منظور از قالیشویی تخصصی، شستشوی فرش به صورت تخصصی با مواد و شیوه‌های مختص به هر نوع کفپوش است. امروزه نیاز به انواع کف‌پوش از قبیل فرش، موکت، گلیم و گبه طرفداران و مشتریان بسیاری یافته است. به طوری که در حال حاضر کم‌تر خانه‌ای در جهان یافت می‌شود که از دارا بودن یکی از کف پوش‌های مذکور مبرا باشد. از آنجایی که کف‌پوش‌های مذکور از جنس الیاف طبیعی و یا مصنوعی تهیه و تولید شده است، به شدت تخریب‌پذیر بوده و در برابر مواد خارجی قابل آسیب است. یکی از اقدامات جلوگیری آسیب فرش شستشوی فرش چه ماشینی و یا دستباف است.

قالیشویی رفوگران از مجموعه‌های تخصصی است که قالی را به صورت تخصصی شستشو می‌دهد.

از آنجایی که کف پوش، به خصوص از نوع پرز نظیر فرش (ماشینی و دستباف)، گبه و گلیم بر روی زمین قرار می‌گیرد و بر روی آن رفت و آمد بسیاری انجام می‌شود، مستعد جذب آلودگی بوده و کثیفی بسیاری را به خود جذب می‌کند. جذب آلودگی‌ها و انباشت گرد و غبار بر روی کفپوش‌های پرزدار منجر به پوسیدگی تدریجی آن‌ها می‌شود.

از این‌رو باید این آلودگی‌ها به صورت دوره‌ای از روی فرش، گلیم و یا گبه زدوده شود. بدین دلیل کفپوش‌های مذکور باید پس از مدتی مورد شستشو قرار گیرد تا آلودگی‌ها برطرف و عمر آن افزایش یابد. به عبارت دیگر شستشو یکی از عملیات‌های محافظتی فرش دستباف است که منجر به افزایش طول عمر کفپوش می‌شود. اما نیاز به توضیح است که شستشوی این کفپوش‌ها باید به درستی و در نهایت دقت انجام گیرد. زیرا در صورت هر گونه اشتباه در شیوه شستشو و یا کاربرد مواد شوینده منجر به آسیب و حتی پارگی فرش می‌شود.

برای شستشوی انواع کفپوش‌ها بهتر است تا آن‌ها به قالیشویی سپرده شوند تا آلودگی‌ها بر طرف شوند. اما همان طور که در سطور فوق گفته شد در انتخاب قالیشویی باید نهایت دقت به عمل آید. زیرا در صورتی که شستشوی قالی به افراد غیر حرفه‌ای سپرده شود، ممکن است ناخواسته آسیبی جبران ناپذیر به فرش برساند. بدین دلیل باید به قالیشویی تخصصی سپرده شود تا فرش، گلیم و گبه را بنا بر مواد کاربردی مورد شستشو قرار دهند. یکی از مجموعه‌های حرفه‌ای قالیشویی در تهران و به طور جامع‌تر ایران، مجموعه قالیشویی رفوگران است. مسئولین رفوگران با به کارگیری اساتید علمی و تجربی مجموعه‌ای را گردآوری کرده‌اند که قادر به شستشوی فرش دستباف به صورت تخصصی می‌باشند. از این‌رو مجموعه رفوگران را می‌توان قالیشویی تخصصی به شمار آورد که فعالیت بسیاری در تهران دارد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید