یکی از خدمات تخصصی مجموعه رفوگری و قالیشویی رفوگران، قلم زنی فرش است. این عملیات عموماً در مورد فرش‌های دستبافت انجام می‌شود. از آنجایی که فرش دستباف، کالایی ارزشمند و گران‌بها به شمار می‌آید، ترمیم و رفوی آن امری حائز اهمیت و کیفیت مرمت فرش دستباف، کاری بس ارزشمندتر و حائز اهمیت‌تر از ظاهر اولیه فرش دستباف است.

قلم زنی فرش یکی از عملیات‌های مجموعه رفوگران است

در مواردی فرش دستباف به دلیل سهل‌انگاری و عدم دقت در فرش دستباف، دچار عیوبی همانند بروز لکه‌های رنگی بر روی آن می‌شود. در مواردی دیگر پس از شستشوی قالی، نخ‌های کاربردی در قالی رنگ پس داده و در نتیجه رنگ قالی در هم پخش می‌شوند. در این صورت عملیات قلم زنی که با نام رنگ‌برداری شناخته می‌شود، یکی از عملیات‌هایی است که در جهت رفع این عیب و برطرف کردن آسیب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای این‌کار از قلم موهایی با ضخامت و شماره‌های گوناگون، رنگ‌های جوهری، گواش، مداد شمعی، سنگ پا، سنباده، اتو و دستمال تنظیف بخشی از تجهیزات مورد نیاز جهت انجام قلم زنی فرش می‌باشد. در مجموعه تخصصی رفوگری و قالیشویی رفوگران، استادان و صاحب‌نظران گرد هم آمده و با بهترین شیوه‌ها و مواد سعی در رفع عیوب فرش می‌کنند. اساتید و اهل فن رفوگران جهت انجام قلم زنی فرش در وهله نخست اقدام به بررسی دلایل ایجاد آسیب می‌کنند.

تا متوجه شوند این آسیب بر اثر وقوع چه دلایل ایجاد شده است. در وهله دوم رفوگران این مجموعه با استفاده از برترین و بهترین مواد اقدام به رنگ‌گذاری بر روی فرش می‌کنند. در این مرحله نهایت دقت و کاربرد بهترین مواد ضروری و الزامی است. زیرا که عدم کاربرد نهایت دقت و بهترین مواد منجر به رنگ دادگی رنگ به سایر نقاط و در نتیجه میزان آسیب افزایش و یا شدت می‌یابد.

پس از رنگ‌گذاری، با استفاده از بخور داغ، رنگ بر روی فرش تا حد امکان ثابت شده و در اصطلاح ماندگاری رنگ بر روی فرش افزایش می‌یابد. پس از انجام این مراحل، به منظور یکسان‌سازی تمام قسمت‌ها، نقطه رنگ‌گذاری شده مرمت می‌یابد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید