قیمت گذاری فرش یکی از مسائل حائز اهمیت است. قیمت گذاری فرش از مسائلی که خریداران فرش به خصوص فرش با ارتباط و به گویی ابهاماتی برایشان دارد، قیمت گذاری فرش است. قیمت‌ گذاری فرش بدین معنی است که متقاضی و خریدار فرش بتواند قیمت واقعی و مناسب برای خرید فرش را تشخیص و هزینه مطلوب آن را بپردازد. برای قیمت‌گذاری فرش، خریداران باید معیارهایی را مد نظر قرار دهند و در خریدشان، فرش را براساس این ملاک‌ها ارزیابی کنند تا از میزان ارزش فرش مطلع شوند. این معیارها عبارت از:

مواد اولیه مصرفی در فرش

نوع مواد اولیه مصرفی در فرش دستباف عبارت از پشم، پنبه و ابریشم است. هر یک از مواد اولیه مذکور دارای هزینه‌ها و قیمت‌های متفاوتی است که کاربرد آن‌ها باعث تغییر در هزینه خرید فرش دستباف می‌شود. ابریشم گران‌ترین ماده اولیه فرش دستباف به شمار می‌آید. بدین دلیل هر چه میزان کاربرد ابریشم در فرش افزایش یابد، به همان میزان قیمت فرش دستباف افزایش می‌یابد. همچنین هر چه میزان نخ پشمی در فرش افزایش یابد هزینه به طور نسبی کاهش می‌یابد. عموماً فرش‌های تمامی پشمی، پایین‌ترین قیمت در میان فرش‌های دستباف دارد.

رجشمار

تراکم بافت فرش و تعداد گره‌ در هفت سانتی‌متر رجشمار نامیده می‌شود. هر چه رجشمار فرش بیش‌تر باشد ظرافت فرش بیش‌تر و عموماً نقوش با جزییات بیش بافته می‌شود. همچنین هر چه رجشمار فرش پایین‌تر باشد، ظرافت فرش کم‌تر و در نتیجه درشت بافت‌تر و نقوش هندسی می‌شود. عمومآً فرش‌های ظریف‌تر با هزینه بالاتر و فرش‌هایی با ظراف کم‌تر به هزینه پایین‌تری به فروش می‌رسند.

ابعاد فرش

از دیگر مسائل حائز اهمیت در تعیین قیمت فرش، ابعاد فرش است. بدین ترتیب که صرف نظر از مواد اولیه کاربردی، فرش با ابعاد بزرگ عموماً با هزینه بیش‌تری در مقایسه با فرش‌های کوچک پارچه به فروش می‌رسند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید