در صورتی که لکه‌ای بر روی فرش ایجادشود، فوراً این لکه باید رفع و برطرف شود. برای انجام لکه‌بری باید سه اصل اساسی این عمل را رعایت کرد. در اصل نخست باید مواد آلوده تا حد ممکن از سطح فرش زدوده شود. در گام دوم باید عملیات لکه‌برداری از ساده‌ترین مواد شروع شود و در صورت عدم موفقیت از مواد قوی‌تری جهت رفع لکه باید استفاده کرد. در گام سوم باید سعی کرد لکه‌های ایجاد شده را از داخل و سطح فرش بطور کامل پاک کرد.

اما در مواردی مواد ریخته شده بر روی فرش و لکه ایجاد شده به راحتی رفع و زدوده نمی‌شود. افزایش ثبات و ماندگاری لکه بر روی فرش دستباف به دلایل گوناگونی ایجاد می‌شود که مهم‌ترین آن از جنس لکه، عدم رنگرزی صحیح و در مواردی به لیف بازمی‌گردد که باعث می‌شود لیف با لکه واکنش داده و پیوند برقرار سازند. این عامل باعث ماندگاری لیف می‌شود. عموماً پس از برقراری پیوند، لکه به سختی رفع می‌شود. به طوری که رفع کامل آن از عهده مالکان فرش خارج بوده و باید فرش را به متخصصان سپرد.

عموم متخصصان همان رفوگران فرش دستباف می‌باشند. بدین دلیل فرش که بر روی سطح آن دارای لکه‌های گوناگونی می‌باشد، باید به رفوگر سپرده شود تا با تکیه بر تجارب و حرفه خویش اقدام بر لکه‌برداری، برداشت و حذف لکه کند. رفوگران متعددی در سطح تهران قرار دارد که با شناخت کامل جنس و نوع لکه‌ها می‌توانند از مواد صحیح و بجا استفاده کنند تا با کم‌ترین آسیب به فرش دستباف، لکه به بهترین شکل ممکن برطرف و از سطح فرش زدوده شود.

یکی از تخصصی‌ترین و بهترین مراکز لکه‌بری فرش دستباف مجموعه رفوگران است که با استفاده از اساتید مرمت فرش و رفوگران قادر است لکه را به بهترین شکل ممکن برطرف کند. مجموعه رفوگران با برخورداری از سایت و امکانات آنلاین، آماده ارائه خدمات لکه‌برداری برای صاحبان فرش دستباف است که دچار مشکل شده و نیاز به مشاوره و یاری دارند تا این لکه برطرف و در عین حال آسیبی به فرش دستباف وارد نشود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید