مراسم قالی‌شویان یکی از آیین‌های قدیمی در میان مردم اردهال کاشان است که به آیین قالی شورو و جمعه قالی هم شهرت دارد. پیشینه تاریخی این آیین به زمانی بازمی‌گردد که شخصی به نام حارث زرین کفش در منطقه کاشان و اطراف آن، حکومت می‌کرده است. این دوره زمانی به هنگام امامت امام محمد باقر (ع) باز می‌گردد. مردم این منطقه که به مذهب شیعه تشرف یافته بودند، نامه‌ای به امام محمد باقر نوشته و از وی درخواست کردند پیشوای مذهبی به این شهر اعزام کند.

نامه با ارسال دو قاصد به مدینه نزد امام محمدباقر ارسال شد. امام به درخواست مردم این منطقه ، فرزندش علی را به نیابت خود روانه ایران کرد. امامزاده علی پس از رسیدن به ایران، در فین اقامت گزید. حارث زرین کفش که یکی از حاکمان ستمگر آن زمان بود، او را به کَرَسف، محل اقامت خود فراخواند. امام زاده علی در راه عزیمت به محل اقامت حارث، در صحرای اردهال خیمه زد تا شب را در آنجا به اقامت بپردازد. حارث از این اقدام استفاده کرده و سپاهی را به قصد جان امام زاده علی به اردهال اعزام می‌کند. پس از ده روز جنگ، این امام زاده به شهادت می‌رسد.

قالی‌شویان، یکی از مراسم آیینی و مذهبی است که در اردهال کاشان برگزار می‌شود.

دو روز پس از کشته شدن وی، خبر این فاجعه به مردم فین کاشان رسید. مردم فین در نهایت دل دادگی با هر ابزاری از قبیل چوب و کلنگ به اردهال راهی می‌شوند تا مانع هتک حرمت به جنازه این امام زاده شوند. روز سوم پس از شهادت، مردم فین بر سر جنازه وی حاضر شده و بدن شریف وی را در نهار آب غسل می‌کنند.

اما در بسیاری از روایت‌ها آمده است که جنازه وی به دلیل ضیق وقت و ترس از آمدن مأموران حکومتی، بدون انجام غسل به خاک سپرده شد. آن‌گاه تخته قالی که جنازه اما زده بر روی آن قرار داشت به سر نهر برده و مورد شستشو قرار گرفت. از آن زمان تاکنون مراسم نمادین غسل قالی در این شهر به هنگام سیزدههمین روز نخست پاییز توسط مردم اطراف کاشان برگزار می‌شود. به عبارتی همه ساله مقرر شده که در روز جمعه پاییز، روز شهادت سلطان علی بن محمد باقر (ع) است، بزرگداشتی عظیم برپا کنند که از شهرهای مختلف در این منطقه حضور یافته و به تماشا می‌نشینند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید