مرمت فرش، قدمتی دیرینه داشته و سابقه آن را می‌توان با تولید نخستین فرش همزمان دانست. مرمت فرش را می‌توان عملی تعریف کرد که طی آن متخصص و فرد متبحر در این زمینه فرش را بررسی کرده و مجموعه اقداماتی انجام شود تا فرش به حالت اولیه و شکل اولیه بازگردد. رفوی فرش برخلاف تصور برخی، عملی تخصصی و کاملاً حرفه‌ای است که پس از آموزش‌های تخصصی توسط افراد می‌تواند انجام شود.

رفوگر فرش باید دارای سابقه‌ای طولانی در این زمینه داشته و بتواند با انجام بررسی‌های تخصصی نوع مواد رنگزای کاربردی، شناخت رنگ و مواد اولیه فرش دستباف را شناخته و اقدامات را به درستی انتخاب و بر روی فرش دستباف اِعمال کند. برای یک مرمت‌گر قالی نیاز است تا الیاف کاربردی را از نظر جنس، رنگ، الیاف‌ها، رنگ‌های مشابه و شیوه‌های مرمت را به طور کامل شناخته و بازسازی کند. اگرچه این کار کمی پیچیده است، اما برخی از قالی‌ها به دلیل ارزش و نفاستی که دارند، نیاز به مرمت و حفاظت دارند.

متخخص‌ترین استادان مرمت، در مجموعه رفوگران گرد هم آمده‌اند.

در برخی از مواد چنین فرش‌هایی به مرمت‌گری سپرده می‌شود که تخصصی در حد متوسط داشته و به تبع تجربه و تخصصش مرمت فرش را در حد متوسط انجام می‌دهد. این عامل باعث می‌شود تا کلیه جزییات و ظرایف اولیه بدست نیاید و در نتیجه از کیفیت فرش کاهش یابد. بدین دلیل برخی از صاحب نظران معتقدند باید پیش از سپردن فرش از تخصص و تجربه وی اطمینان حاصل کرد. زیرا که مرمت اشتباه و یا اِعمال اقدامات، موجب افزایش  ناهنجاری بر روی فرش شده و ممکن است سلامت و ارزش فرش را به مخاطره اندازد. اما از آنجایی که امروزه بر تعداد رفوگران و کارگاه‌های مرمت فرش افزوده شده، امکان تشخیص رفوگران مجرب، حرفه‌ای و متخصص دشوار است.

در این میان، رفوگران با مدیریتی تخصصی و چندین دهه تجربه در زمینه فرش دستباف و ماشینی، اقدام به گردآوری متخصص‌ترین و مجرب‌ترین رفوگران و مرمت‌گران فرش کرده است تا فرش‌های شما مشتریان گرامی را به بهترین نحو و یالاترین کیفیت مرمت کنند.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید