از دیرباز تعریف جامعی از مرمت علمی و مرمت سنتی فرش ارائه نشده و اختلاف میان دو بحث وجود دارد. قرن بیستم مصادف با افزایش کاوش‌های باستان‌شناسی است که نتیجه این کندوکاوها، کشف اجناسی است که توسط انسان‌های پیشین تولید و هم‌اکنون با نام میراث فرهنگی شناخته می‌شود. کشف این اجناس، نیاز به کاربرد مرمت و پیشرفت علمی این رشته را هویدا و برجسته کرد. با پیشرفت علمی مرمت، نظریه‌ها و شیوه کار استادکاران تجربی و علمی دستخوش تغییرات گوناگونی شد. یکی از اقلامی که در میان کاوش‌ها کشف شد، فرش دستباف است که به ادوار زمانی گوناگونی تعلق دارد. برخی از صاحب نظران متخصص در زمینه فرش دستباف معتقد بودند فرش باید به گونه‌ای تعمیر شود که اشخاص ناآشنا قادر به تشخیص آن نباشند.

مجموعه رفوگران، تخصصی‌ترین مجموعه مرمت فرش دستباف، فرش ماشینی، گلیم و گبه است

به عبارت دیگر این عده معتقد بودند فرش‌ها باید به گونه‌ای مرمت شود که بخش اصلی و اضافه شده، قابل تمیز نبوده و کاملا یکسان باشند. عده دیگر نظری خلاف آنچه که پیش‌تر آمد، داشتند. این عده معتقد بودند فرش باید به نوعی مرمت شود که بخش کهنه و بخش تازه مرمت شده، قابل تمایز و تشخیص باشد. در حال حاضر مقبول‌ترین نظریه‌ای که در مراکز علمی و تخصصی فرش پذیرفته شده است، آن است که رفوگر فرش حق ندارد، نقش و یا رنگ نوینی به فرش بیافزاد و تنها باید اقدامات اصولی و اساسی جهت رفع آسیب‌ها و حفظ انجام دهد.

در حال حاضر مرمت فرش با رنگ‌هایی با تفاوت جزیی انجام می‌شود تا محل مرمت فرش مشهود و قابل تفکیک با بخش‌های اصلی و اصیل باشد. اما این تعریف تنها مبنی بر اصول علمی بوده و با تعریف جامعه سنتی اختلاف دارد. در جامعه بازاری فرش، اغلب مرمت فرش شامل مباحث فنی فرش است.

متخصصان این حرفه معتقدند که فرش باید به طوری مرمت شود که چشم انسان قادر به شناسایی و تفکیک مناطق ترمیم شده باشد. بدین دلیل بسیاری از مرمت‌گران ایرانی معتقدند مرمت و ترمیم فرش هنری است که رفوگران وظیفه‌ای برعهده دارند. آن وظیفه این است که مرمت‌گر باید با بکارگیری ترفندهای تخصصی و حرفه‌ای باید فرش را به گونه‌ای مرمت کند که قابل تفکیک نباشد. این دو دیدگاه باعث شکل‌گیری مرمت علمی و مرمت سنتی شده است که باعث اختلاف میان دیدگاه متخصصان، محققان و استادکاران از مرمت را آشکار می‌کند.

مجموعه رفوگران، از برجسته‌ترین مجموعه‌های مرمت فرش است که قادر به ارائه خدمات تخصصی مرمت سنتی و مرمت علمی است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید