مجموعه مرمت فرش رفوگران با داشتن متخصصان امر اقدام به رفع معایب و آسیب‌های فرش می‌کند. برای این کار نخست باید آسیب‌ها را به طور کامل شناخت. فرش دستباف در طول عمر خود به سبب کاربرد و تماس بسیار ممکن است، دچار عیوب و آسیب‌های متعددی شود.

این عیوب ممکن است در اثر عوامل گوناگونی ایجاد شود که هر یک باید به شیوه مشخصی برطرف شود. در مواردی ممکن است پرز فرش دستباف به دلیل کاربرد طولانی مدت، ساییده و از بین رود. در صورت بروز این آسیب که ذرتی شدن نامیده می‌شود، مرمت‌گران مجموعه رفوگران در وهله نخست اقدام به خارج کردن پرز‌های پوسیده از داخل قالی و تعویض آن‌ها با پرزهای جدیدی کند. از دیگر معایبی که ممکن است در اثر کاربرد بیش از حد فرش دستباف ایجاد شود، بُره بُره شدن فرش دستباف است. در صورتی که ارتفاع پرز قالی نایکنواخت و نایکسان باشد و در سراسر فرش آشکار و فاحش باشد، گفته می‌شود، فرش بُره بُره شده است.

برای رفع چنین آسیبی در صورت امکان، متخصصان مجموعه رفوگران نخست پرزهایی که بلندتر است با سایر نقاط کوتاه یکسان و آسیب موجود برطرف می‌شود. اما در صورت عدم امکان چنین اقدامی، پرزهای معیوب از میان فرش خارج و با پرزهای مشابه دیگری جایگزین می‌شود. سپس فرش بار دیگر پرداخت شده و ارتفاع پرز در تمامی فرش یکسان می‌شود.

از دیگر آسیب‌های فرش دستباف که در اثر کاربرد و نگهداری اشتباه فرش دستباف رخ می‌دهد، بید خوردگی فرش دستباف است. این آسیب در اثر تغذیه حشرات موذی و بید از قسمتی و در مواردی تمامی پرز فرش بوجود می‌آید. در اثر بروز این رویداد بخش‌های که دچار خوردگی شده‌اند، بدون پرز می‌شود. نگهداری فرش در محلی با رطوبت بالا، وجود گرمای بسیار در فضا و عدم هوادهی به هنگام فرش ‌باعث تکثیر بید و سوسک فرش شده و در پی آن با تغذیه این موجودات از پرز فرش، این کالای دستباف دچار بیدخوردگی می‌شود. برای جلوگیری از چنین آسیبی در وهله نخست بهتر است فرش دستباف، پس از مصرف ماهانه در معرض نور خورشید قرار گیرد و پشت فرش در هوا دهی شود. اما پس از ایجاد، نقاط معیوب باید مرمت شود. متخصصان موجود در مجموعه رفوگران در وهله نخست اقدام به

سمپاشی و ضد عفونی فرش می‌کنند تا حشرات به صورت کامل از بین روند. سپس پرزهای معیوب را از فرش خارج و با پرزهای جدید جایگزین می‌کنند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید