نگهداری فرش

0
495

نگهداری فرش از مسائل حائز اهمیتی است. فرش دستباف همانند هر وسیله دیگری نیاز به مراقبت و نگهداری دارد تا طول عمر آن افزایش یافته و طی مدت زمان بیش‌تری مورد استفاده و کاربرد قرار گیرد. یکی از آسیب‌هایی که در فرش به شدت بروز می‌یابد و در مواردی باعث ایجاد خسارتی جبران ناپذیر در ظاهر فرش می‌شود، لکه می‌باشد. برای پاک کردن لکه اقداماتی باید انجام شود.

برای پاک کردن لکه، نخست باید تا جایی که امکان دارد لکه با کاردک و یا قاشق از روی فرش جمع شود. سپس بقیه لکه باید با پارچه و یا حوله خشک شود. سپس محل لکه باید با آب گرم شسته و خشک شود. سپس پارچه نخی را به آب و پودر لباس‌شویی آغشته و به مدت پنج تا ده دقیق بر روی لکه قرار می‌گیرد تا لکه جذب پارچه شود. سپس محل لکه مورد شست‌وشو قرار می‌گیرد تا مواد شوینده از پرز فرش خارج شود. زیرا مواد شوینده خود مخرب پرز فرش به شمار می‌آید. از این‌رو باید از روی فرش رفع گردد. برای لکه‌‌برداری می‎‌توان از ترکیب آب و الکل نیز استفاده کرد. پس از تهیه این محلول پارچه به آن آغشته و بر روی لکه داده می‌شود. سپس محل لکه مورد مالش قرار می‌گیرد  و در نهایت با آب ولرم شستشو داده شود تا لکه از سطح فرش برطرف و جدا شود.

اما نوع دیگر لکه به طور طبیعی و بر اثر رفت و آمد بوجود می‌آید. به طوری که قسمتی از فرش که در آن ناحیه رفت و آمد بیش‌تر است، فرش دچار هاله‌ای تیره می‌شود. در ابتدا بهتر است جهات فرش به صورت دوره‌ای تعویض گردد تا از بوجود آمدن چنین معضلی جلوگیری شود. اما در صورت بروز چنین لکه‌ای، می‌توان به دو صورت عمل کرد. در شیوه نخست بهتر است فرش به کارگاه قالیشویی سپرده شود تا فرش به طور کامل شسته و این لکه بر طرف شود. در حالت دوم می‌توان لکه را با آب و شامپو فرش مورد شست‌وشو قرار داد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید