پوکی فرش

0
215

پوکی فرش یکی از عیوب فرش دستباف است. در برخی از فرش‌ها، چناچه دستی بر روی سطح فرش کشیده شود، انگشتان به راحتی داخل پرز گره فرو رفته و سپس انگشتان به راحتی با چله فرش برخورد کرده و تارها و حتی پودهای فرش به راحتی قابل احساس می‌باشد. در صورت بروز این حالت گفته می‌شود فرش معیوب بوده و دارای آسیب پوکی می‌باشد. این عیب به دلایل گوناگونی به وجود می‌آید. ولی رایج‌ترین آن‌ها استفاده از جفتی بافی و یا همان گره جفتی در فرش است.

یکی از عیوب فرش دستباف، پوک شدگی یا پوکی فرش است.

 

در این حالت به علت اشتباه در نحوه گره زدن مصرف نخ پشمی در پرز قالی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. علاوه بر این معیار مقدار تراکم گره‌ها کاهش یافته و در نتیجه فضای بین نخ‌های سطحی فرش به شدت کاهش می‌یابد. این عمل باعث می‌شود تا در نهایت فرش سبُک و در اصطلاح پوک باشد. با توجه به موارد ذکر شده، سبکی بیش از حد و تو خالی بودن فرش، نشانه نوعی عیب در بافت فرش است که با نام پوک شدن فرش شناخته می‌شود. دلیل سبکی بیش از حد فرش، کاهش مصرف نخ پشمی و یا ابریشمی است که به عنوان پرز فرش دستباف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

افزایش سرعت بافت، اتمام بافت یک تخته قالی و امکان دریافت سفارش‌های متعدد در طول زمان کوتاه از مهم‌ترین دلایلی است که بافندگان را به استفاده گره جفتی، بی‌گره بافی و یا انواع گره‌های تقلبی ترغیب می‌کند. از سوی دیگر برخی از بافندگان خانگی که خود به صورت شخصی و با هزینه خود اقدام به تولید قالی می‌کنند، با هدف کاهش میزان مواد اولیه مصرفی و در نتیجه کاهش هزینه‌های تولید قالی، از این نوع گره استفاده می‌کنند که خود تقلب بوده و در نتیجه این تقلب هزینه فرش فرش به شدت کاهش می‌یابد. زیرا که کارشناسان خبره، دلالان و خریداران حرفه‌ای فرش به راحتی قادر به تشخیص این عیب بوده و در صورت مشاهده این عیب، قالی را به بهای اندکی خریداری می‌کنند.

رفوگران، یکی از مراکز رفع عیوب فرش است

برای پیشگیری از این عیب، باید دو اقدام انجام داد. نخست آن که باید نخ کاربردی در پرز با رجشمار فرش تطابق کامل داشته باشد. به عنوان مثال نباید نخ مخصوص فرش ۵۰ رج در تولید فرشی با رجشمار ۳۰ گره در هفت سانتی متر مورد استفاده قرار گیرد. زیرا که نتیجه آن پوکی فرش خواهد شد. علاوه بر مورد مذکور باید آموزش‌های لازم به بافندگان ارائه شود تا تصور غلطشان از گره جفتی و هر گونه تقلب دیگر تصحیح شده و از کاربرد چنین گره‌هایی خودداری کنند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید