یکی از سوالات رایج این است که چرا مرمت فرش باید انجام شود. در پاسخ چرا مرمت فرش؟ باید گفت:

فرش دستباف عمدتاً کاربردی به عنوان کف پوش دارد که امروز علاوه بر این گروه، کاربرد تابلویی بدان افزوده شده است. اما همچنان کاربرد عمده فرش به عنوان کف پوش و مفروش کردن منازل و محیط‌های گوناگون است. بدین دلیل عموماً فرش اعم از دستباف و حتی ماشینی در مسیر رفت و آمد افراد قرار داشته و حتی لوازم و اسباب خانه همانند مبلمان و میز بر روی آن قرار می‌گیرد. از آنجایی که فرش از مصالحی همانند پشم، پنبه و ابریشم تشکیل شده، به شدت آسیب‌پذیر است.

از این‌رو فرش نیاز به محافظت و رعایت شرایط صحیح نگهداری دارد. اما به هر دلیل و تحت هر شرایطی فرش‌ها به دلیل کاربرد و قرار گرفتن در کف زمین، پس از مدتی آسیب و بخش‌هایی از آن‌ها دچار پارگی، پوسیدگی، سوختگی و تغییر رنگ می‌شود. علاوه بر موارد مذکور، ممکن است فرش به دلیل عدم نگهداری در شرایط مناسب تحت حمله عوامل بیولوژیکی همانند حشرات موذی و بید قرار گیرد که در این صورت خوردگی پرز و یا پود بخشی و در مواردی تمام فرش پدید می‌آید.

در صورت بروز هر گونه آسیبی، این عیوب باید رفع شود. زیرا در صورتی برطرف نشود، میزان کمی و شدت آسیب‌ها افزایش یافته و در نتیجه امکان قابل مصرف نبودن فرش دستباف بوجود می‌آید. بدین دلیل در صورت مشاهده هر گونه آسیبی فرش باید مورد ترمیم و مرمت قرار گیرد. عموماً مرمت فرش توسط شخص متبحر و متخصص این عرصه که مرمت‌گر و یا رفوگر شناخته می‌شود انجام و آسیب‌ها تا حد ممکن بر طرف می‎‌‎شود.