پس از بافت و اتمام تولید فرش دستباف، عموماً نیاز است تا اطراف و چهار جهت حاشیه فرش، چرم دوزی انجام شود. دلیل این کار، ممانعت از ساییدگی، پارگی و یا پوسیدگی زودهنگام فرش دستباف و همچنین فرش‌های گرانقیمتی است که لبه‌ها و حاشیه‌های آن در معرض تردد بوده و مورد فرسایش زودرس قرار می‌گیرد.

کار چرم دوزی افزون بر موارد مذکور مانع از لول شدگی گوشه‌های فرش شده و در زیبایی و شکیل بودن فرش تأثیر ویژه و بسزایی برعهده دارد. اما چرم کردن و چرم دوزی فرش از مزایای دیگری نیز برخوردار است که از مهم‌ترین آن‌ها ممانعت از لیز خوردن و جابجایی زودهنگام فرش بر روی سطوح مسطح همانند پارکت و سرامیک می‌باشد که امروزه به معضلی برای خانه‌داران و صاحبان فرش به شمار می‌آید.

همچنین با این کار می‌توان کجی‌های جزیی در طول و عرض فرش را مهار کرده و آن را با کم‌ترین هزینه صاف و یکنواخت کرد. همچنین از چرم دوزی می‌توان برای پوشاندن محل میخ‌ها، سوزن‌ها و نقاط معیوب استفاده کرد. برای انجام چرم دوزی عموماً طول فرش و در مواردی عرض آن دوخته می‌شود. برای این کار پشت فرش با نخ و سوزن به صورت زیگزاگ دوخته می‌شود. نیاز به توضیح است که هیچ گاه دوخت چرم نباید به صورت طولی و با خط موازی انجام بگیرد. زیرا که در این صورت به راحتی پاره شده و چرم از فرش جدا شده و از بین می‌رود.

یکی از خدمات فرش ایران، چرم دوزی فرش است.

بدین جهت باید به صورت زیگزاگ مورد استفاده قرار گیرد. پس از دوخت کامل چرم به فرش، عمومآً تمام نقاط چرم دوزی شده و این کفپوش با چکش کوبیده می‌شود، تا لول شدگی‌های احتمالی فرش برطرف شده و گوشه‌های آن به طور کامل صاف شده و ظاهری جذاب و شکیل یابد. یکی از خدمات مجموعه رفوگران چرم‌دوزی انواع فرش، گبه و کفپوش‌های پرزدار است که نیاز به انجام این عملیات دارد.

در این مجموعه از برترین چرم‌ها برای چرم دوزی استفاده می‌شود تا فرش شما ظاهری شکیل داشته و جلوه‌ای ویژه به خانه و محیط مسکونی، اداری و یا تجاری شما دهد. فرش‌های خود را به ما بسپارید تا با بالاترین کیفیت خدمات و عملیات‌های تکمیلی فرش دستباف شما را نظیر چرم دوزی، لکه بری، ترمیم بافت و پرداخت را انجام دهیم.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید