چگونه فرش دستباف را بشوییم؟ (۱)

0
122

چگونه فرش دستباف را بشوییم؟ یکی از لازمه‌ها و اصول بهداشتی زندگی است. فرش دستباف، یکی از کالاهای اساسی هر خانه مسکونی و اداری و در مواردی تجاری است. از آنجایی که فرش دستباف همانند برخی از اجسام، روی زمین قرار می‌گیرد، پس از مدتی مصرف دچار آلودگی و کثیفی شده و جلوه ظاهری خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل نیاز است، فرش شسته شود تا آلودگی‌ها برطرف شده و جلوه ظاهری آن جذاب و چندین برابر شود.

اما از آنجایی که شستشوی این دستبافته باعث فرسودگی تدریجی فرش و در صورت سهل انگاری، آسیب‌ بزرگی می‌شود، شستشو باید با رعایت اصول و موازینی انجام شود. به عبارت دیگر شستشوی فرش دستباف اصول و قواعدی دارد که باید رعایت شود. به همین دلیل توصیه می‌شود قالی خود را به قالیشویی رفوگران بسپارید، اما در صورتی که خود تمایل به انجام این کار دارید و یا می‌خواهید از شیوه انجام کار مطلع شوید، این مقاله را بخوانید:

چگونه فرش دستباف را بشوییم؟ (۱)

غبارگیری

نخستین فرایند پیش از شستشوی این دستبافته غبارگیری است که عموما به دو صورت معمولی و مکانیکی انجام می‌شود. در مرحله معمولی، فرش با تکاندن و چوب به پشت فرش کوبیدن، گرد و غبار از پشت فرش خارج می‌شود. سپس، در مرحله مکانیکی، غبارگیری به کمک دستگاه چرخش و مکنده انجام می‌شود.

بررسی ثبات رنگ‌ها

پس‌از شستشوی فرش، از صحت ماندگاری رنگ‌ها بر روی فرش اطمینان حاصل فرمایید. عموما در فرش‌های دستباف، امکان خروج رنگ که با عنوان رنگ دویدگی نیز نامیده می‌شود، در رنگ‌هایی همانند  لاکی، سبز تیره، سرمه‌ای، مشکی و آبی بسیار زیاد است. به همین دلیل نخست با دستمال خیس، رنگ‌ها را بررسی کنید و آن را روی رنگ‌های گوناگون بمالید. چنانچه، دستمالتان رنگی شد، به طور قطع پدیده رنگ دویدگی خواهید داشت. در این صورت، باید از مواد تثبیت کننده گوناگونی استفاده کنید که بهتراست توسط متخصص و نه افراد مبتدی انجام شود.

آب مناسب شستشو

برای شستشوی فرش، این کالا را روی زمین شیب دار بیندازید. همچنین زمین باید از جنس سیمان، موزائیک و یا آسفالت باشد. سپس به مرحله شستشوی فرش می‌رسد. برای شستشوی فرش دستباف هیچ گاه نباید از آب داغ و در مواردی ولرم استفاده شود. بهترین گزینه آب سرداست. زیرا که به طور کلی پنبه، ابریشم و پشم که اصلی‌ترین مواد اولیه فرش به شمار می‌آید، به آب داغ حساس و آسیب‌پذیر است. ضمن آنکه امکان خروج رنگ ها از فرش دستباف و یا همان رنگ دویدگی نیز وجود دارد.

در پاسخ به سوال این که چگونه فرش دستباف را بشوییم؟ با خواندن مقاله فوق به نتیجه می‌رسید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید