فرش دستباف که هم دارای وجه صنعتی و هم دارای وجه هنری است، به نوعی هویت فرهنگی ایران به شمار می‌آید و در زمره صنایع دستی صادراتی ایران به شمار می‌آید که جایگاه و ارزش والایی در کشورهای اروپایی و آمریکایی داشته و هر ساله در نمایشگاه‌هایی همانند دموتکس در آلمان به نمایش در می‌آید. از آنجایی که این کالا حاصل تلاش و توانایی بافندگان است، قدرت و نحوه بافت آن‌ها تأثیر مستقیمی بر روی فرش دستباف دارد. اما گاهی به دلایلی که در مواردی ناشی از خطای بافنده است و در مواردی به نگهداری اشتباه بازمی‌گردد. در صورت وجود اشتباه فرش باید مرمت شود.

مرمت فرش با تولید آن ارتباط مستقیمی دارد

فرشی که به دلایلی آسیب‌دیده و یا سوخته است برای تعمیر آن باید نخست فرش را به پشت بر روی زمین پهن کرده و بوسیله قلاب بافت قالی، تمامی نقاط تار و پود بررسی می‌شود تا از سلامت فرش اطمینان حاصل شود. در صورتی که چله‌ها و یا تارها به صورت یکجا شل شده بود، آن را از ته تا ابتدای فرش از طریق قلاب می‌کشیم تا به طول کامل سفت و همانند اول شود. اما باید احتیاط کرد که مبادا چله‌ها خیلی کشیده شود. زیرا این کار باعث پارگی و آسیب‌پذیری فرش می‌شود.

در صورتی که بخشی از فرش سوخته و پرز فرش از بین رفته باشد، باید آن بخش بازبافی شود. برای این کار، نخست سلامت فیزیکی تار بررسی می‌شود. در صورتی که تار سالم باشد باید کمی بالاتر از محل آسیب دیده، گره‌ها را جمع‌آوری کرد و مجدد اقدام به گره زدن فرش‌های این ناحیه کرد. باید نهایت دقت شود تا به ازای هر رج باید چله کشی به صورت قبل انجام شده و به نقاط سالم فرش متصل شود. پس از بافت فرش گره‌های از رخ فرش با قیچی کوتاه و همسطح سایر گره‌ها شود. در مواردی به منظور کهنه کردن و یکسان سازی، کیله و یا سنگ پا بر روی مرمت شده کشیده می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید