برای تولید فرش دستباف از پشم گوسفندان داخلی و یا وارداتی با ضخامت ۲۵- ۳۱ میکرون استفاده می‌شود. اما افزون بر ضخامت لیف، خواص ویژه پشم همانند نوع لیف، جعد و میزان لطافت تعیین کننده نوع کاربرد آن در تولید فرش است.

از پشم مناطق باختران، خراسان، خوزستان به سبب قطور بودن، ضخامت و طول نسبتاً زیاد برای فرش‌های درشت بافت استفاده می‌شود. همچنین از پشم گوسفندان مناطق تربت حیدریه، بلوچ و همچنین پشم‌های وارداتی همانند مرینوس استرالیا به سبب برخورداری از ظرافت برای فرش‌های متوسط تا ریز بافت استفاده می‌شود.

ارتجاعیت، استحکام تا حد پارگی، درصد الیاف مرده، نمره نخ، طول و قطر آن برای کاربرد در قالی حائز اهمیت است.

پشم بر اساس خواصی همانند رنگ و زیردست به گروه‌های متفاوتی دسته بندی می‌شود. پشم چره ای که پشم سفید همدان می‌باشد و از مرغوبیت خوبی برخوردار است. پشم سودگلی که پشم همدانی-کرمانشاهی است و از کیفیت پایین‌تری در مقایسه با پشم چره‌ای برخوردار است. پشم کرمانشاه ضخیم بوده و از قطر زیاد با استحکام بالا برخوردار است. پشم کرمانشاه برای تولید قالی ۴۰ رج مناسب است.

پشم خراسان (تربتی)، پشمی ظریف، نرم و کوتاه است که برای فرش‌هایی تا ۵۰ رج قابل کاربرد است. پشم سبزوار، در مقایسه با پشم خراسان از کیفیت پایین‌تری برخوردار است.

همچنین بر اساس کیفیت به گروه‌های دیگری تقسیم می‌شود. مرینوس بهترین نوع پشم است. برترین نژاد مرینوس متعلق به کشور استرالیا است. این پشم به طور متوسط از قطر ۴۱-۱۶ میکرون و ۱۱۵ فلس در هر میلی متر برخوردار است. پشم درجه دو که از گوسفندان کشورهای اسکاتلند، انگلیس و ایرلند بدست می‌آید. این گروه در مقایسه با انواع پشم‌های تولیدی جهان از کیفیت، استحکام، ظرافت و برگشت پذیری مناسبی برخوردار است.

بهترین گوسفندان که پشم این نژاد را بامپتون، برکشایر، بلک فیس، هرفورد و دورست است. پشم درجه سه که سرمنشأ آن گوسفندان، کشور انگلیس است. الیاف این گروه در مقایسه با پشم درجه دو از فلس، ضخامت و تجعد کم‌تر و همچنین جلا بیش‌تر برخوردار است. پشم‌های این گروه از گوسفندان لایستر، کانزولد، چویوت، لینکلن، رومنی، لویس و شتلند بدست می‌آید. پشم این گروه برای کاربرد در فرش دستباف، پرده و مصارف خانگی مناسب است. پشم درجه چهار که الیافی ضخیم بوده و ضخامت آن بیش از ۴۰ میکرون می‌باشد. همچنین فلس و تجعد الیاف پشمی این گروه کمتر و در نتیجه جلای آن بیش‌تر از سایر گروه‌های دیگر است. کیفیت این گروه از سایر گروه‌های دیگر پایین‌تر بوده و برای موارد ویژه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید